24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Protestů proti důchodové reformě se zúčastnilo více než milion Francouzů

Asi 1,28 milionu lidí se zúčastnilo masového protestu proti důchodové reformě ve Francii, uvedlo v úterý večer francouzské ministerstvo vnitra. Byl to šestý den protestů proti zvýšení důchodového věku z 62 na 64 let. Předchozí nejmasivnější akce proběhla 31. ledna. Policie oznámila, že se jí zúčastnilo 1,27 milionu demonstrantů.

Odbory s tímto hodnocením nesouhlasily. Největší sdružení Všeobecná konfederace práce (CGT) se domnívá, že v úterý do ulic francouzských měst vyšlo 3,5 milionu demonstrantů. CGT 31. ledna uvedla, že proti důchodové reformě protestovalo 2,8 milionu lidí.

Úterní demonstrace provázely stávky v různých odvětvích ekonomiky země. Odbory již dříve slíbily cyklus „opakovaných stávek“, aby vyvinuly tlak na vládu, která předložila projekt důchodové reformy. Při aktuálních akcích oznámili, že další dny protestů budou 11. a 15. března.

Protesty se neobešly bez střetů s policií vyvolaných radikály. Strážci zákona použili speciální techniku. Podle posledních údajů bylo jen v Paříži zatčeno 43 osob. Média informují o zatčení v dalších francouzských městech.

10. ledna představila premiérka Elisabeth Bourne vládní návrh plánu důchodové reformy, který požaduje zvýšení důchodového věku z 62 na 64 let. Předpokládá se, že stanovená hranice důchodového věku se bude postupně posouvat z 62 na 64 let o tři měsíce ročně a tento proces potrvá až do roku 2030. Nový režim bude platit od generací Francouzů narozených v září 1961 nebo později.

Francouzský prezident Emmanuel Macron během předvolební kampaně v roce 2022 oznámil své odhodlání provést důchodovou reformu před koncem svého druhého prezidentského mandátu.

Návrh zákona o důchodové reformě se po projednání v dolní komoře parlamentu – Národním shromáždění – dostal do Senátu, kde se bude projednávat do 12. března.

 

 

 

 

Sdílet: