24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA znepokojuje zvýšení vojenského rozpočtu Číny

V roce 2023 vzrostou výdaje Číny na obranu o 7,2 % na rekordních 230 miliard dolarů. Růst vojenských výdajů bude výrazně vyšší než míra inflace 2-3% a vyšší než očekávaný ekonomický růst 5%.

Čína bude letos pokračovat v budování svých vojenských kapacit. Start třetí čínské letadlové lodi se očekává v létě – a to s přihlédnutím k faktu, že druhá letadlová loď se objevila teprve před rokem. Čína také zrychluje výrobu stíhaček „Chengdu“ J-20 páté generace, které se v USA srovnávají s americkými F-22.

Z 20 největších vojenských korporací na světě se sedm nachází v Číně. A největší z nich – „China Aviation Industry Corporation“ – je větší než britská „BAE Systems“ a mnohé další západní společnosti ve vojensko-průmyslovém komplexu.

Washington se obává, že Spojené státy začínají ve vojenské konkurenci s Pekingem zaostávat. Čína se s vývojem hypersonických raket zřejmě posunula dál než USA. Nebeská říše již objíždí Ameriku v počtu válečných lodí a nyní se i dominance USA v sektoru letadlových lodí postupně stane minulostí. Do konce desetiletí by Čína mohla ztrojnásobit počet svých jaderných hlavic na tisíc.

Horké hlavy ve Washingtonu navrhují připravit se na větší válku s Pekingem v příštích letech, dokud se Čína nestane nejsilnější vojenskou mocností v Tichomoří. Jiní zatím vyzývají ke zvýšení tlaku na Čínu s pomocí třetích zemí – Japonska, Jižní Koreje či Filipín. Ale v každém případě, závody ve zbrojení jsou již v plném proudu – mění Indicko-pacifický region na odrazový můstek pro novou studenou válku.

Málek Dudakov

 

 

 

 

Sdílet: