29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zprávy z paralelní reality: USA vyzývají Čínu, aby poskytla Kyjevu vojenskou pomoc

Spojené státy chtějí, aby Čína poskytla Ukrajině vojenskou podporu. Oznámil to koordinátor strategické komunikace v Radě národní bezpečnosti USA John Kirby.

„Chtěli bychom, aby se Čína připojila ke zbytku světa a odsoudila tuto invazi a nedělala nic, co by pomohlo Rusku pokračovat v této válce. Ve skutečnosti bychom samozřejmě chtěli, aby Čína podnikla kroky na pomoc Ukrajině ve věci její sebeobrany,“ řekl v rozhovoru pro CNN.

Kirby navíc přiznal, že Peking nepřestal „zvažovat možnost“ poskytnout Rusku vojenskou pomoc.

„Nicméně si nemyslíme, že přijali řešení angažovat se v tomto případě (poskytnutí podpory Ruské federaci v oblasti bezpečnosti). Stále častěji se nejen Spojené státy, ale i naši spojenci a partneři ozývají, že by takový krok z jejich strany neradi viděli. Nevěříme, že tohle je v zájmu Číny,“ dodal Kirby.

Kromě toho si podle něj Spojené státy nemyslí, že by Čína měla považovat rozhodnutí o vojenské pomoci Rusku „za vhodný postup z hlediska své mezinárodní reputace“.

Přitom mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin vyzval Spojené státy, aby přestaly šířit dezinformace o podpoře obrany Ruska a přestaly přesouvat odpovědnost na jiné. Připomněl, že je to americká vláda a ne Čína, kdo dodává zbraně kyjevskému režimu. Washington podle něj nemá právo „dávat příkazy a pokyny“ Pekingu, který nikdy nebude akceptovat takové „pokyny a dokonce hrozby“, jakož i tlak ze strany Spojených států ohledně rusko-čínských vztahů. Wang Wenbin také poznamenal, že pozice Číny v souvislosti s ukrajinskou krizí je zaměřena na prosazování příměří, na rozdíl od Spojených států, které nadále „přilévají olej do ohně“.

Ruský velvyslanec ve Spojeném království Andrej Kelin také v rozhovoru pro Al-Džazíru potvrdil, že Čína Rusku zbraně nedodává. Ruská strana má podle něj dostatek vlastních zbraní – vlastní potenciál je „v tomto smyslu obrovský“.

Čínský mírový plán

Připomeňme, že 24. února čínské ministerstvo zahraničních věcí představilo plán na vyřešení situace na Ukrajině. Vyzývá k zahájení mírových jednání a příměří a vyjadřuje připravenost Pekingu usnadnit obnovení dialogu mezi Moskvou a Kyjevem.

Podle čínských představitelů by měly všechny strany namísto vyostřování situace a „zvyšování konfrontace“ projevit obezřetnost a zdrženlivost, aby se vyhnuly další eskalaci a „vymknutí se zpod kontroly nad situací kolem Ukrajiny“. Kromě toho Peking vyzval k odstranění humanitární krize a ochranu civilního obyvatelstva, jakož i zajatců. Čína se navíc postavila proti jednostranným sankcím, které podle ní jen vytvářejí nové problémy.

Poté americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro ABC oznámil, že plán navrhovaný Čínou byl údajně výhodný jen pro Rusko. Zdůraznil také, že myšlenku Pekingu jednat o ukončení konfliktu o Ukrajinu považuje za „iracionální“.

Kromě toho mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price uvedl, že o neserióznosti mírového plánu ČLR mohou svědčit kontakty čínského vedení s Ruskem ve formě návštěv na vysoké úrovni, které podle jeho názoru nejsou vyváženy „symetrickou interakcí s Ukrajinou“.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken však uznal, že čínské návrhy na vyřešení ukrajinského konfliktu obsahují také „pozitivní prvky“. Zároveň doporučil, aby se Peking zaměřil na obnovení suverenity Ukrajiny.

„Čína k tomu nepřistoupí“

Podle expertů se Washington prostřednictvím takových prohlášení snaží „vtáhnout Čínu“ do konfrontace na Ukrajině, a to i přesto, že Peking hodlá zůstat v této otázce neutrální.

„Čína je za mírové vyřešení konfliktu, berouce v úvahu obavy Ruska. Tato pozice je pro Spojené státy nepřijatelná, protože jejich cílem je strategická porážka Ruské federace. A pokud dříve Washington žádal od Pekingu, aby neposkytl pomoc Moskvě v oblasti obrany, nyní vlastně mluvíme o výzvě ČLR, aby začala dodávat zbraně Kyjevu. Takový scénář je však nereálný. Čína s tím nebude souhlasit, protože takový krok nesplňuje její cíle a politický kurz,“ upozornil Alexander Lukin, vědecký ředitel Ústavu Číny a moderní Asie Ruské akademie věd v rozhovoru pro RT.

Navíc z jeho pohledu taková rétorika naznačuje jen to, že americký politický establišment „žije v paralelní realitě“.

„Pokud Čína zásadně odmítá nezákonné jednostranné sankce, a to i proti Rusku, co potom můžeme říci o vojenské pomoci pro Kyjev? To je absolutně vyloučeno, protože podle Pekingu by taková podpora ukrajinský konflikt jen zhoršila. V Číně to opakovaně zdůraznili a naléhali na ostatní, aby kyjevský režim zbraněmi nepodporovali, ale Západ nadále ČLR vyhrožuje,“ řekl Lukin.

Zároveň se domnívá, že Spojené státy, zdůrazňujíce možnost dodávek zbraní Rusku z Číny, se snaží „obvinit Čínu z toho, co neudělala“.

„Washington má tedy v úmyslu vyvíjet tlak na Peking, zjevně preventivně, aby o takových dodávkách ani neuvažoval,“ dodal Lukin.

Podle profesora na „Moskvě State Institute of Electronics and Mathematics“ Dmitrije Jevstafieva Spojené státy nejsou zrovna nejšťastnější, že Čína se snaží zůstat v ukrajinské otázce neutrální.

„Z Washingtonu šlo celá řada prohlášení proti Číně s naivním očekáváním, že ČLR udělá cokoliv, včetně „zrady“ Ruska, aby zajistila stabilitu svých ekonomických vazeb se Spojenými státy a svou přítomnost na jejich trhu. Americká administrativa však zachází ve svých iluzích příliš daleko. Myslím si, že Čína nemá v úmyslu obětovat přátelské vztahy s Ruskem,“ upozornil profesor.

Takovou rétoriku Američanů vysvětluje čínským mírovým plánem na řešení situace na Ukrajině, který se Washingtonu „velmi nezalíbil“.

„Spojené státy se snaží nafouknout mediální skandál kolem tohoto tématu, aby odvrátily pozornost vlastního obyvatelstva od problémů Ameriky, která je vtažena do konfliktu na Ukrajině. Ve skutečnosti je Washington do této konfrontace zatažen až po uši. A aby se to zamaskovalo, je záměrně vytvořen následující fejk: Ukrajina je údajně bojištěm mezi Spojenými státy a Čínou, které nebojují přímo, ale rukama Rusů a Ukrajinců. To vše je děláno kvůli získání času. Spojené státy už nedokázaly porazit Rusko na bojišti rukama Ukrajinců. Plán A nevyšel a zdá se, že plán B – uspořádat ofenzívu Ozbrojených sil Ukrajiny toto jaro – ve Washingtonu také selhává a Spojené státy nemají dostatek času na plán C: bude to trvat nejméně šest měsíců na výrobu střeliva a nových typů zbraní určených pro Kyjev.

Irina Taran, Jelizaveta Komarová

 

 

 

Sdílet: