4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Španělsko zadrželo Ukrajince, kteří okrádají uprchlé krajany

Zločinecký kruh připravil sedm bohatých rodin o více než 1 milion eur v hotovosti a cennostech

Španělská policie zatkla nadnárodní gang specializující se na okrádání bohatých ukrajinských uprchlíků, oznámila v pátek tamní civilní policie Guardia. Gang, složený převážně z ukrajinských státních příslušníků, se „specializoval na tento typ obětí, protože obvykle nosí všechny své úspory a cennosti,“ uvedly úřady v prohlášení.

Policie zatkla deset podezřelých a zajistila jim hotovost, cennosti a zbraně. Zločinecký kruh se dostal na radary donucovacích orgánů loni v létě poté, co se objevily první zprávy o loupežích domů ukrajinských uprchlíků na španělském pobřeží Středozemního moře ve východních provinciích Alicante a Murcia.

Modus operandi skupiny zahrnoval pečlivé plánování a studium každodenní rutiny potenciálních obětí, aby se ujistil, že nikdo nebyl během náletu doma. Podezřelí pak použili špendlíky a další nástroje, aby se vloupali do domů, které prozkoumali, „aniž by způsobili škodu a nezanechali téměř žádné stopy,“ poznamenala policie.

Jádrem gangu bylo sedm ukrajinských státních příslušníků, přičemž tři ruští státní příslušníci, pár a jejich dospělý syn poskytovali lupičům „logistickou podporu“, včetně řízení samotného týmu a věcí ukradených během loupeží.

Celkově se skupině podařilo ukrást asi 1,25 milionu eur v hotovosti a různé cennosti, jako jsou šperky a elektronické přístroje, od sedmi ukrajinských rodin. Sbírka poštovních známek v odhadované hodnotě kolem půl milionu eur byla podle policie nejcennější trofejí skupiny.

“Vyšetřování zůstává otevřené a nejsou vyloučena nová zatčení a zjištění dalších obětí,” uvedly orgány činné v trestním řízení. Policie poznamenala, že sedm z podezřelých bylo umístěno do vyšetřovací vazby se zmrazenými bankovními účty, aniž by upřesnila státní příslušnost vězněných.

 

 

 

Sdílet: