25. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čína slíbila rozhodný boj proti nezávislosti Tchaj-wanu

Čína hodlá zahájit v roce 2023 rozhodný boj proti „nezávislosti Tchaj-wanu” a přispět k k znovusjednocení, což vyplývá ze sociálně ekonomického plánu rozvoje země na rok 2023 zveřejněného v rámci zahájení parlamentního zasedání.

„(Budeme) vécst rozhodný boj proti takzvané nezávislosti Tchaj-wanu a přispívat k znovusjednocení Vlasti, k mírovému rozvoji vztahů mezi dvěma břehy Tchajwanského průlivu, prosazovat proces mírového znovusjednocení Vlasti,” praví se v dokumentu.

Situace kolem Tchaj-wanu se vyhrotila v srpnu po návštěvě v Tchaj-peji předsedkyně sněmovny reprezentantů Kongresu Nancy Pelosiové. Čína neuznává suverenitu ostrovu, považuje ho za vlastní provincii, je kategoricky proti jeho stykům s úředníky a vojáky z jiných zemí.

Oficiální vztahy mezi čínskou ústřední vládou a Tchaj-wanem byly přerušeny v roce 1949 po té, co se síly Kuomintangu v čele s Čankajškem, jež utrpěly porážku v občanské válce s Komunistickou stranou, přesunuly na tento ostrov. Obchodní a neformální vztahy mezi Tchaj-wanem a ostatní Čínou byly obnoveny koncem osmdesátých let.

První zasedání 14. Všečínského shromáždění lidových zástupců, nejvyššího zákonodárného orgánu země, bylo zahájeno v Pekingu v neděli a má trvat do 13. března. Zasedání se účastní asi 3 tisíce delegátů z celé země, jež mají určit hlavní směr zákonodárné a ekonomické činnosti na nadcházející rok a také zvolit nové vedení státu.

 

 

 

Sdílet: