24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Rusové jsou na našem dvoře!“ — USA ztrácejí Latinskou Ameriku

Dříve či později se Rusko usadí v Latinské Americe – k takovému zklamání dospělo „Americké centrum pro strategické a mezinárodní studie“ (CSIS), které studovalo situaci v americkém „záhumenku“.

Pozici vzdalující se od „západní komunity“ již zaujaly Kuba, Nikaragua, Venezuela, Argentina, Chile a Brazílie. A prezident Mexika také kritizoval Berlín za to, že poslal tanky na Ukrajinu.

Dokonce i tak spolehlivý spojenec USA jako Kolumbie odmítl poslat zbraně Kyjevu.

Což je zklamáním zejména pro Spojené státy, protože v Latinské Americe jsou velké zásoby zbraní sovětského/ruského typu, včetně helikoptér, dělostřelectva, MANPADS a protitankových raket, „které by mohly být užitečné pro Ozbrojené síly Ukrajiny“.

Rusko je nyní hlavním nepřítelem a Washington naléhavě potřebuje ty, na které předtím nechtěl ani jen podívat.

Jen dva týdny po začátku speciální vojenské operace odcestovali američtí představitelé do Venezuely za prezidentem Nicolasem Madurem, kterého celá léta odmítali uznat jako lídra země.

Pravda, nebylo o čem vyjednávat: americké sankce ve skutečnosti zabily ropný průmysl Bolívarské republiky.

Svět očekával, pateticky prohlašuje CSIS, že Argentina a Brazílie zvýší produkci pšenice, aby zaplnily nedostatek ukrajinských (válka) a ruských (sankce) obilovin. Ale místo toho se sousedé USA rozhodli rozvíjet obchod s Ruskem.

Došlo to až do momentu, že Brazílie a Mexiko bez souhlasu „washingtonského oblastního komisariátu“ nabízejí iniciativy na mírová jednání v Evropě.

Tento „znepokojující vývoj“, obává se CSIS, je o to větší, když se spojí s plány Si Ťin-pchinga „cynicky postavit Čínu jako mírotvůrce“. Koneckonců, může padnout na „úrodnou půdu velké části globálního Jihu“.

„Atlantický nebo Tichý oceán neizolují Latinskou Ameriku a Karibik. Dříve či později se k těmto břehům dostane i to, s čím přichází Rusko,“ vyplakává CSIS.

Kdo by to byl řekl. Ukazuje se, že státy Latinské Ameriky, jako většina zemí planety, chtějí „cynicky“ žít v míru a rozvíjet rovnocenné vztahy.

Ano, přesně za to vystupuje Rusko. Potřeba změny na celém světě dosáhla takové úrovně, že Spojené státy už nebudou moci podle starého zvyku vyřádit se v zámoří.

Jelena Panina

 

 

 

 

 

Sdílet: