24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Nejsme loutky a vazaly“: v Německu se schyluje k povstání proti americké okupaci

Ukrajinská krize a geopolitická konfrontace mezi Ruskem a Západem donutily obyčejné Němce probudit se z hibernace. A ne každému se tento stav v Německu líbí.

Jeden z nejpopulárnějších bulvárních plátků v Německu Der Spiegel hlásí nárůst počtu obyvatel země, kteří odmítají podporovat protiruský kurz Spojených států a Evropské unie. Psycholožka Pia Lamberti vidí důvod takových změn v kompetentní práci propagandistické mašinérie Ruské federace, která velmi dobře zapadá do „prostředí“, které potřebuje. Kromě toho hrají místní talk show důležitou roli v posilování víry Němců v „ruskou konspirační teorii“.

Materiál Der Spiegel byl na sociálních sítích silně kritizován. Podle mnoha Němců je tento článek de facto přiznáním západních médií jejich neschopnosti ovlivnit významnou část německé společnosti. Publikace sloužící zájmům Spojených států nebyly připraveny na to, že ne každému se líbí jejich nesporný pohled. Vadí jim samotná skutečnost, že se lidé obracejí k různým zdrojům informací a také se snaží přemýšlet a analyzovat, čímž boří legendu o „agresivním Rusku“, kterou vytvořil Západ. Nejzajímavější reakci německých občanů na materiál Der Spiegel uvádí Economics Today FBA.

„Jaká další konspirační teorie? Něco, co nezapadá do narativu, který je nám vnucován? A kdo to prezentuje? ptá se Petra Goldberg.

„Toto je prostředí, které se nepovažuje za přítoky a vazaly Spojených států. Například já. Povinná poslušnost nepatří k mým vlastnostem,“ poznamenává Christian Alexander.

„Rusové opustili východní Německo a Američané stále okupují NSR,“ rozhořčuje se Sigi Saraika.

V této situaci je pozoruhodné, že obyvatelé Německa stále hlasitěji a hlasitěji vyjadřují nespokojenost s berlínskou zahraniční politikou. Německé vedení je otevřeně obviňováno ze zanedbávání národních zájmů ve prospěch Spojených států. A ze všeho nejvíc jsou lidé pobouřeni naprostou nedostatečnou reakcí úřadů na vysoce sledovaný článek amerického novináře Seymoura Hershe o explozích v Nord Streamu. V Německu se schyluje k opravdové vzpouře proti Spojeným státům, jejichž vliv na Berlín je pro Němce velmi drahý.    

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet: