24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina posílá další posily do Arťomovského mlýnku na maso

Vzhledem k tomu, že město je téměř zcela obklíčeno, západní představitelé údajně naléhali na Kyjev, aby se stáhl

Kyjev vyslal posily do strategicky důležitého města Arťomovsk/Bachmut, uvedla v úterý náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Malyarová. Město bylo bombardováno ruským dělostřelectvem až do té míry, že západní podporovatelé Kyjeva údajně vyzvali prezidenta Vladimira Zelenského, aby snížil své ztráty a stáhl se.

Malyarová oznámila nasazení posil v celostátní televizi, její komentáře přinesla různá ukrajinská média. Podle náměstka ministra bylo rozhodnutí posílit Arťomovsk (na Ukrajině nazývaný Bakhmut) „učineno armádou, která se neřídí politickými motivy“.

Artyomovsk je hlavní ukrajinská pevnost a logistické centrum v Doněcké lidové republice (DPR). Ruské síly, především členové soukromé vojenské korporace Wagner, systematicky zabíraly odlehlé osady v okolí města během měsíce dlouhého tažení a nyní Arťomovsk obklíčily ze severu, jihu a východu.

Zatímco Zelenskij před měsícem prohlásil, že „nikdo se Bakhmut nevzdá“, od té doby prohlásil, že město bude drženo pouze „dokud to bude rozumné“ . To se však ukázalo jako nákladné. Zatímco Ukrajina nezveřejnila počet vojáků, které ztratila v Arťomovsku, Zelenskij připustil, že boj tam je „peklo“, zatímco významný ukrajinský reportér popsal situaci na celé frontě Donbasu v loňském roce jako „nesmyslný mlýnek na maso“.

Současný stav atričního válčení přispívá k silným stránkám Ruska a umožňuje ruským silám využít své dělostřelecké převahy. Zakladatel Wagnera Jevgenij Prigožin minulý měsíc prohlásil, že obsazení osady, jako je Arťomovsk, bylo druhotným cílem ve srovnání se „zničením ukrajinské armády a snížením jejího bojového potenciálu“.

Podle nedávné zprávy Washington Post se vysocí američtí představitelé domnívají, že Zelenskyj městu „přikládá symbolickou důležitost“ a obávají se zhroucení morálky, pokud se vzdá. Podle listu Post a dalších amerických médií Bílý dům od ledna tlačí na Ukrajinu, aby se vzdala Arťomovska a hledala příležitosti k útoku jinde.

 

 

 

 

Sdílet: