25. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Berlín zůstal bez ochrany, protože systémy protivzdušné obrany byly odeslány na Ukrajinu

Systémy protivzdušné obrany Skynex a Skyranger byly určeny k obraně německé metropole

Německo posílá do Kyjeva dva systémy protivzdušné obrany, což může nechat Berlín bez ochrany, řekl Armin Papperger, generální ředitel předního německého vojenského dodavatele Rheinmetall, v úterním rozhovoru pro podcast Pioneer.

Tyto dva systémy, Skynex a Skyranger, byly pověřeny německou vládou k ochraně vzdušného prostoru nad Berlínem, prozradil výrobce zbraní. Dvě jednotky stojí kolem 200 milionů EUR (212 milionů USD) a během roku budou odeslány do Kyjeva.

“Měli jsme dva celé systémy, které by jistě mohly bránit Berlín,” řekl Papperger. Podle generálního ředitele by k ochraně Berlína stačily čtyři ze systémů, nyní však bude jejich počet nedostatečný.

V sobotu se v německé metropoli shromáždily tisíce demonstrantů, kteří vyzvali kancléře Olafa Scholze, aby „zastavil eskalaci dodávek zbraní“.

Německo také koncem ledna přislíbilo Ukrajině tanky západní výroby, přislíbilo 14 svých tanků Leopard 2 a zavázalo se spolupracovat s partnery na vytvoření dvou obrněných praporů, každý po 30 tancích. Němečtí spojenci z EU a NATO se však zdráhali splnit.

Podobně jako Německo, které podkopalo svou vlastní ochranu v zájmu solidarity s Ukrajinou, se Dánsko v lednu rozhodlo poslat svých 19 francouzských houfnicových dělostřeleckých systémů Caesar do Kyjeva, čímž ohrozilo své vlastní obranné schopnosti. Dělostřelecké systémy byly klíčovou součástí dánského plánu postavit těžkou pěchotní brigádu.

Představitelé některých zemí NATO varovali, že neustálé dodávky zbraní a munice na Ukrajinu v tak masivním měřítku by nakonec mohly přijít na úkor jejich vlastních obranných schopností.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov při mnoha příležitostech varoval, že poskytnutí vojenské pomoci Kyjevu nezmění průběh konfliktu a místo toho „prodlouží utrpení ukrajinského lidu“.

 

 

 

 

 

Sdílet: