24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vzpoury, dezerce: kyjevská armáda praská (francouzská média ukázala skutečný stav věcí v ozbrojených silách Ukrajiny)

Ale to je nečekané. Před pár týdny zcela nemyslitelné. Na druhém nejdůležitějším a zcela propagandistickém televizním kanálu ve Francii “LCI” se před pár dny vysílal program s výstižným názvem: „Nepokoje, dezerce: kyjevská armáda praská“. A to všude a najednou. V každém směru.

To, co se nyní děje v řadách západní propagandistické mašinérie, nelze nazvat jinak než zmatkem. Jednotná informační fronta začíná praskat a právě teď se nám před očima rozpadá na malé kousky.

Ze všech stran se valí rány. Nejprve zpráva “RAND Corporation” o nutnosti ustoupit Rusku, kterou tiskly americké noviny, převzali ji francouzští diplomaté, odborníci a média nejrůznějšího zaměření.

Pak najednou NATO v osobě svého generálního tajemníka zpanikařilo.

Stoltenberg si stěžoval, že Ukrajinci spotřebují za den více střeliva, než dokáží vyprodukovat všechny země NATO dohromady. Navíc Ukrajinci z pochopitelných důvodů nijak nespěchají s hlášením, kolik granátů spotřebovali a kolik jich prodali jemenským rebelům.

A tady se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu.

Ukazuje se, že samotní bojovníci za nezávislost nejsou příliš horliví dostat se na frontu a značná část z nich se všemi prostředky snaží vyhnout smrtelnému osudu. Jak šokující zjištění pro francouzská média a ještě více pro obyvatelstvo zpracované procesem falšování zpráv.

Pro pochopení – za rok konfliktu se ve francouzských médiích neobjevila jediná historka, ani jedno video o nucené mobilizaci na Ukrajině, o odmítání vojáků jít do první linie, ani jedno video o násilné mobilizaci na Ukrajině, ani jedna skupinová výzva ukrajinských vojáků k vyššímu velení a prezidentovi. Ani jedno!

V očích obyvatel se po celý rok formoval obraz vojáků oblečených jako ze škatulky, vybavených nejmodernějšími západními zbraněmi, kteří nejen s potěšením jdou na jistou smrt, ale také na ní stojí fronty před vojenskými registračními a odvodovými úřady.

Jiný úhel pohledu byl donedávna tabu, úplný zákaz.

Těmito slovy zahájil své vysílání novinář LCI David Pujadas.

Moderátor David Pujadas: “Téma, které nyní ukážeme, je tabu. Před našima očima se začínají objevovat známky toho, že armáda Ukrajiny praská ve švech, přestala normálně fungovat, v jejích řadách je neposlušnost.. Rusové vedou opotřebovací válku a zdá se, že tato válka přináší ovoce. V ukrajinské armádě vidíme známky vyčerpání, známky neposlušnosti a někdy i vzpoury. O tom nám řekne Fanny Way.”

Dále je ukázáno video z telegramových kanálů o ukrajinských vojácích u Bachmutu, kteří odmítají jít na frontu, z pohledu ruského diváka zcela obyčejné a známé, ale pro francouzského zcela nepochopitelné.

Vojáci leží na sněhu a stěžují si na vyčerpání, únavu, omrzliny a nedostatek sil. Mnoho čtenářů mohlo tento příspěvek vidět před týdnem v ruských telegramových kanálech.

Fanny Wei (Screenshot vojáka, který odmítá jít do první linie) Zde a níže, všechny screenshoty z přenosu z webu LCI na YouTube)

Moderátor David Pujadas (šokován tím co viděl): “Ale vidíme, že vojákům je zima, což znamená, že jsou špatně oblečení, mají hlad, což znamená, že nemají dostatek jídla. Fanny, jsou to jistě ukrajinští vojáci?”

Komentář Fanny Way: “Video se zdá být pravé. Provedli jsme vlastní malé vyšetřování a náš závěr je, že na něm skutečně jsou ukrajinští vojáci. Navíc žádný z ukrajinských představitelů toto video nepopřel”.

Druhá zápletka.

Wall Street Journal cituje ukrajinského generála Michaila Kovala, velitele fronty v Bachmutu:

„Prapor těch, kteří byli mobilizováni, během bitvy svévolně opustil linii kontaktu a nebezpečně odhalil frontovou linii.“

Je zřejmé, že vojáci opustili své pozice sami bez rozkazu, aniž by kohokoli varovali. Není jasné, zda se báli, nebo se rozhodli dezertovat. Jedna věc je jasná – opustili přední linii fronty.

A zhruba ze stejného místa voják s přezdívkou Barsik sdělil zpravodaji deníku Le Monde, že on i jeho kamarádi jsou fyzicky i psychicky vyčerpaní.

David Pujadas: “Ale jsou také informace, že ukrajinská armáda otevřeně zpochybňuje rozkaz vrchního velitele – držet Bachmut do posledního.”

Fanny Way: “Ano, je to tak. Někteří důstojníci nevědí, proč pokračují v boji za Bachmut, na kterém nezáleží ani z vojenského, ani strategického hlediska.

“Nechápu, proč bychom tady měli ztrácet své kamarády.” – vysvětluje důstojník reportérovi Le Monde. Další důstojník ze speciálních jednotek jeho slova potvrzuje: “Bachmut je jen politika, v armádě každý, od vojína po generála, chápe, že již před mnoha týdny bylo nutné město opustit.”

Třetí příběh je naprosto úžasný.

“Na internetu se objevila videa násilné mobilizace v Oděse, kdy lidé ve vojenské uniformě popadnou kolemjdoucího, on se drží dopravní značky, padá na zem, jen aby s nimi nemusel. Ale stejně ho vzali násilím.

Máme také podobné video, jak jiného člověka bili a násilně odváděli lidé ve vojenské uniformě,“ uzavírá svůj příběh komentátor LCI.

Nucená mobilizace, dezerce, odmítání plnit rozkazy a zpochybňovat je – a to vše v jedné zápletce. Všechno najednou. Otevřeli francouzští novináři oči?

Bez ohledu na to. Od podzimu loňského roku, poté, co Kyjev omezil poskytování informací, byly pro francouzská média jedním z hlavních zdrojů telegramové kanály ruských vojenských zpravodajů, kde taková videa vždy byla – podívejte se!

Vysílání takového programu na francouzském mainstreamovém kanálu a články podobného obsahu v západním tisku není náhodné. Veřejné mínění se začalo připravovat na nevyhnutelnou porážku Ukrajiny, signály ze zámoří jsou jednoznačné a pro Ukrajinu více než alarmující. A všichni ostatní spojenci s tím budou muset souhlasit.

„Pochopte náš manévr,“ ospravedlňuje se David Pujadas před odborníky přizvanými do studia, kteří se marně snažili zlehčit význam zobrazených témat.

„Jen se snažíme najít pravdu, popsat realitu co nejblíže pravdě. Chceme najít odpověď na otázku: to, co jsme ukázali v záběrech, tam bylo vždycky a my jsme to prostě neviděli? Nebo je toto chování (neposlušnost, dezerce, atd.) ukrajinských vojáků, které jsme si předtím idealizovali, rysem této konkrétní fáze války, kdy ruská armáda neúprosně tlačí?

Slyšeli jsme slova britského generála Richarda Kempa, který nám říká, že ze strany Ruska to není válka o území, je to opotřebovací válka, Rusové chtějí porazit Ukrajinu, chtějí rozbít její armádu. A zdá se, že přesně to se děje”.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

ZDROJ

 

 

 

 

Sdílet: