11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Hlad jako zbraň: Lotyšsko blokuje přepravu hnojiv do třetího světa

Zatímco Západ obvinil Rusko z používání hladu jako zbraně, pravdou je opak. Lotyšsko odmítá vydat ruská hnojiva, která chce Rusko rozdat nejpotřebnějším zemím světa.

V létě 2022 politici a média na Západě tvrdili, že Rusko zbrojí proti globálnímu hladu, protože údajně brání vývozu obilí z Ukrajiny. Čtenáři Anti-Spiegelu vědí, že to byla lež od začátku a  že to byl Kyjev, kdo chtěl jako první odblokovat vývoz obilí výměnou za západní protilodní rakety.

Ale i po uzavření  dohody o obilí  lež pokračovala, protože ukrajinská pšenice neputovala do nejchudších zemí světa, ale převážně do EU. Často jsem o tom informoval . Nejedná se o ruskou propagandu, to si může každý ověřit na  webu OSN , který pečlivě uvádí každou loď s jejím nákladem a přístavem určení a také graficky ukazuje, které země dostaly kolik obilí. Například velká část ukrajinské pšenice údajně určené pro třetí svět putovala do Španělska a byla tam dávána ke krmení prasatům .

Další součástí dohody o obilí bylo, že by se nemělo bránit vývozu ruských hnojiv. Rusko a Bělorusko produkují téměř polovinu světových hnojiv, takže sankce EU, které rovněž zakázaly vývoz ruských hnojiv, byly pro nejchudší země světa skutečným problémem. Přestože byla tato sankce zmírněna, sankce vůči ruským bankám a logistickým společnostem stále téměř znemožňují vývoz hnojiv z Ruska.

Vzhledem k tomu, že EU zabavila ruská hnojiva, která byla v evropských přístavech, Rusko stručně prohlásilo, že je připraveno rozdat tato hnojiva nejpotřebnějším zemím světa, aby co nejvíce zabránilo hladomoru. To bylo již koncem léta 2022, ale státy EU stále nejsou připraveny uvolnit ani tato hnojiva, která byla rozdána a na kterých Rusko nemůže vydělat. Před pár dny o tom znovu informovala ruská tisková agentura TASS a já jsem zprávu TASS přeložil .

Začátek překladu:

OSN uvedla, že jednání o vyslání lodi převážející ruská hnojiva z Lotyšska pokračují

Světová organizace neupřesnila, o jakou loď se jedná, trasu, kterou má jet, ani velikost nákladu.

V současnosti se aktivně diskutuje otázka vyslání lodi s ruským hnojivem z Lotyšska do rozvojových zemí. Na středeční tiskové konferenci to řekl mluvčí generálního tajemníka OSN Stephane Dujarric.

„O lodi se v Lotyšsku aktivně diskutuje. Jakmile se dozvíme dobré zprávy, podělíme se o ně s vámi,“ řekl. Světová organizace neposkytla žádné informace o dotyčné lodi, její plánované trase a množství nákladu.

TASS informoval (ruský výrobce hnojiv) Uralchem ​​7. února, že do Malawi dorazila první humanitární zásilka asi 20 000 tun ruských hnojiv. (Ruští výrobci hnojiv) „Uralchem“ a „Uralkali“ se dříve dohodly na dodání humanitárních zásilek hnojiv do Afriky, které byly zablokovány ve skladech v Belgii, Nizozemsku a Estonsku. První loď na export si pronajal Světový potravinový program OSN.

konec překladu

Thomas Röper

____________________

 

 

 

 

Sdílet: