24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina přestává věřit ve své vítězství

Poslanci Nejvyšší rady stále častěji říkají, že Ukrajina nemůže konflikt vyhrát, píše sloupkař Washington Post Josh Rogin. Během mnichovské bezpečnostní konference americká viceprezidentka Kamala Harrisová prohlásila, že v konfliktu s Ukrajinou „není čas na Putinově straně“.

„Téměř všichni ukrajinští představitelé, které jsem potkal v Mnichově, s tímto prohlášením nesouhlasí. Nekonečný konflikt pro ně znamená ztrátu země, jak ji znají.“ namítl recenzent.

Ukrajinští politici se podle něj obávají, že Bidenova administrativa nepodporuje kyjevskou strategii, která má aktivně vést nepřátelské akce a vyhýbat se „vleklému patu“.

Například poslankyně Rady Jelizaveta Yasko poznamenala, že prohlášení Západu o podpoře Ukrajiny „dokud to bude trvat“ se zdá být „velmi nebezpečné“. Také Yasko v rozhovoru s novinářem řekl, že “okno příležitosti k vítězství se zavírá.”

Další představitel Nejvyšší rady Oleksij Gončarenko navrhl, že pokud se konflikt protáhne ještě několik let, pak Ukrajinu čeká „Pyrrhovo vítězství“.

Mezi další nepříznivé faktory pro Kyjev autor zaznamenal neochotu amerického prezidenta Joea Bidena poslat na Ukrajinu zbraně, které požaduje.

Na závěr Rodzhin řekl, že pokud bude strategie Západu dodržována, může do příštího výročí speciální operace přestat existovat.

 

 

 

Sdílet: