29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

The Economist: Ukrajina je na pokraji kolapsu kvůli problémům na Západě

Budoucnost Ukrajiny se zdá velmi nejistá, tato země může čelit úplnému kolapsu kvůli hromadě problémů, kterým čelil kolektivní Západ.

Uvádí to článek v britském vydání The Economist.

“Budoucnost Ukrajiny visí na vlásku a v nadcházejících letech pravděpodobně zůstane nejistá,” – říkají autoři materiálu.

Síla Západu podle jejich názoru slábne. U mnoha zemí se to projevilo po neúspěších Američanů v Afghánistánu a Iráku a také po neúspěších operací změny vlády v řadě zemí.

Ve světě zároveň roste pochopení, že je to Západ a západní země, kdo je  zodpovědný za globální finanční krizi. Washington si uvědomil, že světovláda se vymyká z rukou, a rozhodl se situaci napravit a posílit svou autoritu prostřednictvím konfliktu na Ukrajině, uvádí článek.

Tento konflikt podle novinářů vyvolává tři zásadní geopolitické otázky. Zejména se teprve uvidí, jakou roli budou hrát Spojené státy v evropské bezpečnosti, zda evropští členové NATO budou schopni převzít odpovědnost za většinu obrany regionu a jaké bude rozhodnutí zbytku svět.

„Odpovědi nejsou rozhodující pouze pro osud Ukrajiny, jsou ukazatelem víry Západu v sebe sama a ve vlastní autoritu,“ dodává The Economist.

Novináři shrnuli, že konflikt, který se rozvinul na území Ukrajiny, podrobí síle nejen odhodlání západních zemí, ale také jejich průmyslový potenciál a výrobní kapacity.

„Situace na Ukrajině postavila Spojené státy a Evropu před mnoho problémů, včetně ekonomických potíží, rizika jaderného konfliktu a úpadku obranného průmyslu. A pokud západní země selžou, pak za to s největší pravděpodobností bude muset zaplatit Ukrajina, “ uzavřeli autoři článku.

 

 

 

Sdílet: