5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina se chystá napadnout souseda

Kyjev podle armády shromažďuje vojáky poblíž hranic s moldavským odtrženým regionem Podněstří

Ukrajina se připravuje na invazi do odtrženého Moldavského regionu Podněstří, prohlásilo ve čtvrtek večer ruské ministerstvo obrany.

Ministerstvo obrany oznámilo „významné nahromadění ukrajinského vojenského personálu a vybavení poblíž ukrajinsko-podněsterské hranice“, jakož i zřízení dělostřeleckých pozic a „bezprecedentní“ nárůst letů dronů nad regionem.

“Ruské ozbrojené síly přiměřeně zareagují na hrozící provokaci ze strany ukrajinské strany,” uvedlo ministerstvo.

Území na levém břehu řeky Dněstr se odtrhlo od Moldavska a na počátku 90. let se prohlásilo samostatnou republikou. Jeho převážně rusky mluvící obyvatelstvo nechtělo zůstat menšinou v zemi, která se sama osamostatnila při rozpadu Sovětského svazu.

Přibližně 1100 ruských vojáků je umístěno v Podněstří jako mírové jednotky, které monitorují příměří z roku 1992 mezi moldavskými a místními silami. Odhaduje se, že polovina z 500 000 obyvatel Podněstří má nyní ruské občanství.

Ve čtvrtečním prohlášení ruské ministerstvo obrany uvedlo, že potenciální útok z Ukrajiny „bude veden v reakci na údajnou ruskou ofenzívu z území Podněstří“.

Valeriu Mija, ministr obrany Moldavska, odmítl ruské tvrzení jako „prvek psychologické operace“Dodal, že úřady situaci na místě monitorují.

Zpráva přichází v době napětí mezi Moskvou a Kišiněvem. Moldavská prezidentka Maia Sanduová začátkem tohoto měsíce obvinila Rusko ze spiknutí s cílem svrhnout vládu ve své zemi. Premiérka Dorin Receanová v úterý prohlásila, že ruské mírové síly by měly opustit Podněstří.

Moskva popřela obvinění z přípravy převratu v Moldavsku a uvedla, že se nijak nepokouší vměšovat do vnitřních záležitostí země.

 

 

 

Sdílet: