2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Sunak hodlá vyzvat země G7, aby pomohly Ukrajině udeřit do ruského týlu

Britský premiér Rishi Sunak vyzve G7, aby pomohla Ukrajině zasáhnout ruské síly v týlu, za což bude hájit naléhavé zvýšení dodávek zbraní do Kyjeva. Uvádí se to ve zprávě, kterou zveřejnil úřad šéfa britské vlády v předvečer jeho rozhovoru s vůdci Německa, Itálie, Kanady, Spojených států, Francie a Japonska, který je naplánován na pátek.

“Předseda vlády vyzve mezinárodní partnery, aby pomohli Ukrajině způsobit škody ruským silám za frontovou linií konfliktu, během dnešního setkání G7,”  uvedla 10 Downing Street a vysvětlila, že komunikace bude probíhat prostřednictvím videokonference.

Konkrétně, jak poznamenal Sunakova kancelář, hodlá „přesvědčivě argumentovat pro dodávky zbraní dlouhého doletu ukrajinským ozbrojeným silám,“ stojí v prohlášení.

Britský premiér by měl také „zopakovat svou nabídku britské podpory zemím“, které vyjádří svou připravenost přemístit stíhačky do Kyjeva.

Jak poznamenal úřad premiéra, je to v souladu se Sunakovým postojem k potřebě „dramatické změny“ v objemu dodávek zbraní do Kyjeva s cílem „pomoci Ukrajině chopit se příležitosti a zatlačit zpět i ruské síly a jak pomoc Ukrajině dlouhodobě chránit a získat zpět její území.”

„Aby Ukrajina zvítězila a aby se tento den přiblížil, potřebují (síly ozbrojených sil Ukrajiny) získat rozhodující převahu na bojišti. Nyní by to mělo být naší prioritou. Místo abychom postupovali krok za krokem [ke zvyšování podpory pro Ukrajinu], musíme postupovat rychleji s dělostřelectvem, obrněnými jednotkami a protivzdušnou obranou. Následující týdny budou těžké pro Ukrajinu, ale také pro Rusko, které opět přecenilo své možnosti. Proto je nyní čas podpořit ukrajinský plán na přezbrojení, přeskupení a ofenzívu,“  stojí v textu Sunakova prohlášení, jehož úryvky byly distribuovány jeho kanceláří.

Sunak ve svém projevu minulý týden na bezpečnostní konferenci v Mnichově zdůraznil, že „Velká Británie bude první zemí, která převeze zbraně dlouhého doletu na Ukrajinu“ a uznal, že Kyjev by je mohl použít k tomu, aby přinutil ruské jednotky opustit ztracená území Ukrajiny, včetně Krymu. O jaké zbraně se jedná, však neupřesnil.

Jak již dříve napsali britští vojenští pozorovatelé, Spojené království by mohlo Ukrajině dodat protilodní střely Harpoon s dosahem až 240 km, které lze upravit tak, aby zasáhly pozemní cíle. Další možností jsou letecké střely Storm Shadow, jejichž dolet dosahuje 560 km (asi 250 km u exportní verze). Jak již dříve napsal The Times, předání plnohodnotných raket Storm Shadow ukrajinským ozbrojeným silám se odborníkům jeví jako nepravděpodobné, protože by to znamenalo, že Spojené království posílá na Ukrajinu zbraně delšího doletu než Spojené státy, čímž by se Washington dostal do nepohodlná pozice.

 

 

 

Sdílet: