24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Peking žádá důkladné vyšetření explozí na Nord Stream

Světové společenství má právo požádat o důkladné vyšetřování explozí na Nord Stream s ohledem na jejich vážné následky, prohlásil na briefingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wan Wen-pin.

„Plynovody Nord Stream byly kdysi označeny za „záchranné lano” evropské energetiky, exploze na Nord Stream měly vážný negativní dopad na světový energetický trh a globální ekologii. Je nanejvýš nutné objektivní, nezaujaté a odborné vyšetřování tohoto incidentu,” řekl diplomat.

Má za to, že se nedá pochopit „neobvyklé mlčení” amerických úředních osob a médií. Zároveň, předpokládá čínský mluvčí, mají evropské země hodně obav.

„Světové společenství má právo požádat o důkladné vyšetření s ohledem na zhoubnou povahu zločinu zaměřeného na zničení velké transnárodní infrastruktury a na vážné následky, které způsobil,” dodal diplomat.

Koncem září loňského roku došlo hned na dvou exportních ruských plynovodech do Evropy k explozím. Vladimir Putin to označil za „zjevný teroristický čin,” úřady Německa, Dánska a Švédska nevyloučily možnost diverze. Provozovatel plynoodů Nord Stream AG informoval o bezprecedentních škodách způsobených infrastruktuře a informoval, že se termíny oprav nedají odhadnout.

Hersh zveřejnil své vyšetřování 8. února. Praví se v něm, že američtí potápěči nastražili pumy během cvičení Baltops v Baltském moři již loni v červnu, a že je aktivovali Norové. Motivy Washingtonu spočívaly, podle novinářem v tom, aby donutili Německo poskytnout vojenskou a finanční pomoc Ukrajině.

 

 

Sdílet: