29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

OSN odsuzuje izraelské osady

Prohlášení bylo údajně sníženo z právně závazného usnesení kvůli tlaku amerických představitelů

Rada bezpečnosti OSN (BR OSN) vydala prohlášení, v němž odsuzuje izraelské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a považuje je za hlavní překážku míru v regionu. Zatímco samostatná rezoluce by vyžadovala okamžité ukončení veškerých aktivit spojených s osidlováním, byla podle několika zdrojů úspěšně zmařena americkými vyjednavači. 

Rada bezpečnosti v pondělí vyjádřila  „hluboké znepokojení a zděšení“ nad dalším rozšiřováním osadních základen s odvoláním na nedávno oznámené plány izraelské vlády legálně povolit devět stávajících osad na Západním břehu Jordánu.

Rada bezpečnosti OSN se „rozhodně staví proti všem jednostranným opatřením, která brání míru“, včetně „výstavby a rozšiřování osad, konfiskace půdy Palestinců, „legalizace“ osad, demolice palestinských domovů a vysídlení palestinských civilistů,“ uvedla . a dodal, že pokračující osidlovací činnost „nebezpečně ohrožuje životaschopnost dvoustátního řešení“.

🚨 🇺🇳 Rada bezpečnosti vydala formální prohlášení, v němž zopakovala, že pokračující 🇮🇱 osidlovací aktivity nebezpečně ohrožují životaschopnost dvoustátního řešení založeného na liniích z roku 1967. Rada vyjádřila hluboké znepokojení a zděšení nad oznámením Izraele z 12. února👇 pic.twitter.com/KfguluEJoV

— Výbor OSN pro palestinská práva (@UNISPAL) 20. února 2023

„Dvoustátní řešení“ je jedním z několika plánů navržených k vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu v průběhu desetiletí, předpokládajících nezávislý stát Palestina založený na hranicích území, jak existovaly před šestidenní válkou v roce 1967, po níž izraelské síly obsadili Gazu i Západní břeh Jordánu. 

Zatímco se izraelské jednotky v roce 2005 stáhly z Gazy, armáda nadále okupuje Západní břeh Jordánu a často zajišťuje bezpečnost izraelským osadníkům, kteří si na palestinské půdě staví domy a komunity. 

Dlouhá řada humanitárních organizací, stejně jako samotná OSN, opakovaně odsuzovaly osady jako porušení mezinárodního práva – konkrétně článku 49 Ženevských konvencí, který říká, že „okupační mocnosti“ nesmějí „deportovat ani převádět části svých vlastních civilního obyvatelstva na území, které okupuje“.

Vzhledem k tomu, že na Západním břehu nyní žijí stovky tisíc Izraelců, vláda trvala na jejich právu zůstat v této oblasti, což vytváří velké komplikace pro jakékoli budoucí řešení dvou států.

USA důsledně podporovaly Izrael uprostřed kritiky osad a další politiky vůči Palestincům a často využívaly svého práva veta v OSN k uzavření rezolucí, které se snaží odsoudit nebo omezit izraelské akce. Washington se podobně postavil proti snahám hledat odpovědnost u jiných globálních orgánů, jako je Mezinárodní trestní soud. 

Podle agentury Associated Press bylo pondělní prohlášení OSN záměrně „ zmírněno “ po nátlakové kampani amerických diplomatů, kteří údajně vedli „vyjednávání ve vysoké úrovni“ s cílem zabít právně závaznou rezoluci Rady bezpečnosti, která by vyžadovala okamžitou akci ohledně osad. Poté, co palestinská samospráva výrazně prosazovala rezoluci, nakonec „souhlasila s pozastavením svého úsilí“ díky „nátlaku a zprostředkování USA“, uvedl Axios .

 

 

 

Sdílet: