2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Indické úřady zabavily majetek občanů, kteří emigrovali do Číny a Pákistánu

Bývalí indičtí občané, kteří emigrovali do Číny a Pákistánu a přijali občanství těchto zemí, přišli o svůj majetek v Indii. Oznámil to 21. února  The Economic Times.

Podle publikace z prodeje tohoto majetku indická vláda v letech 2018–2022 získala 34 miliard rupií (410,7 milionu dolarů). Peníze jsou převedeny na stát.

Konfiskace a prodej se podle deníku týkaly mimo jiné akcií a dalších cenných papírů, podílů emigrantů ve 152 indických společnostech a také 1,6 tuny zlata a přes 26 tun stříbra, které vlastnili ti, kteří opustili Indii v místních banky. Nemovitosti těch, kteří emigrovali, ještě nepodléhaly konfiskaci.

Podle ministerstva vnitra v Indii zůstává 12 611 nemovitostí, které stále vlastní lidé, kteří ze země odešli do Číny a Pákistánu a vzali jim občanství. Mezi vlastníky takových nemovitostí je 12 485 naturalizovaných v Pákistánu a 125 v Číně.

Konfiskace jejich majetku byla provedena na základě zákona o majetku indických nepřátel. Jeho název jasně vypovídá o postoji indických úřadů ke svým bývalým občanům. Podle zákona se „nepřátelským majetkem rozumí jakýkoli majetek vlastněný, držený nebo spravovaný jménem nepřítele, nepřátelské entity nebo nepřátelské firmy“.

Federální vláda požádala správy indických států a odborových území o podrobné údaje o majetku takových emigrantů. Indie má informační systém, který koordinuje akce pro efektivní správu, zachování a rychlou likvidaci „nepřátelských“ nemovitostí. Jejími vlastníky jsou v podstatě obyvatelé, kteří po ozbrojeném konfliktu mezi Indií a Čínou v roce 1962 a válce s Pákistánem v roce 1965 odešli do těchto zemí a stali se jejich občany.

 

 

Sdílet: