11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Victoria Nuland otevřeně hovoří o evropské autonomii

Nechvalně známá náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová otevřeně prohlásila, že evropské státy nejsou suverénní,  a musí  „platit za vojenskou sílu, kterou potřebují“.

Vždy je fascinující, jak otevřeně lidé v USA mluví. Victoria Nuland, která se proslavila v roce 2014 jako distributorka sušenek na Majdanu a zároveň se svým „Fuck the EU“, se zúčastnila rozhovoru s vlivnou nevládní organizací Carnegie Endowment for International Peace. Mimo jiné byla dotázána, co si myslí o nápadech francouzského prezidenta Macrona, který volal po „strategické autonomii“ pro EU.

Autonomie

Samotná otázka je zajímavá, protože ukazuje, že EU a její členské státy nejsou ve Washingtonu vnímány jako suverénní státy, protože o suverenitě se vůbec nemluví. Mluvíme o autonomii. Wikipedia definuje pojem autonomie v politologii takto:

„Autonomní oblasti jsou území v rámci státu, která jsou vnitřně samosprávná. Mají vlastní zákonodárné orgány a politické struktury, ale podléhají rovněž zákonodárství vyššího státu a jsou jím zastoupeny v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Nejsou to suverénní státy.”

To velmi trefně popisuje stav EU a jejích členských zemí, protože si mohou samy vnitřně řídit a nastavovat si výši odvodů na zdravotní pojištění a podobně, ale v praxi o zahraniční a bezpečnostní politice EU rozhodují USA. Naposledy se státy v Evropě proti tomu postavily v době války v Iráku v roce 2003, kdy se některé státy EU postavily proti ilegální válce USA na základě lží o údajných iráckých zbraních hromadného ničení. To se od té doby nestalo a státy EU nechaly USA diktovat jejich zahraniční a bezpečnostní politiku.

Je to nepředstavitelné, ale například Německo ani nemá vlastní národní bezpečnostní strategii, protože Německo nemá vlastní bezpečnostní politiku, ale nechává si ji diktovat USA. Spolkové kancléřství a ministerstvo zahraničí se v současné době přou , protože chtějí poprvé od druhé světové války vypracovat vlastní národní bezpečnostní strategii, ale zatím nedošli ke společnému jmenovateli.

Autonomie pouze za úplatu

V USA to vědí, takže bylo zajímavé zeptat se Nulandové, co si myslí o autonomii v Evropě. Svou odpověď začala takto:

„Jsem fanouškem – a Joe Biden je fanoušek a Anthony Blinken je fanoušek – úrovně evropské vojenské síly, za kterou jsou ochotni zaplatit a jsou ochotni vybudovat. A tak je mohou používat autonomně, pokud chtějí, když jdou na mise, kterých se neúčastníme. Ale pro nás všechny bude výhoda, když budeme mise dělat společně, jako to děláme teď. Takže ze strategické autonomie jako takové se nemusí USA ničeho obávat, pokud to není autonomie předstíraná nebo levná autonomie, kde ve skutečnosti neplatí za vojenskou sílu, kterou potřebujeme.

V USA není otázkou, zda je Evropa suverénní. To není ono. V nejlepším případě jde o otázku, do jaké míry může být Evropa autonomní. A Nulandová má jednoduchou odpověď: Dokud bude Evropa platit dost za svou „vojenskou sílu“, tj. bude nakupovat tolik zbraní USA, kolik USA chtějí, může být Evropa trochu autonomní a mít také své vlastní „mise“ – války a mohu je vést, ale jen se souhlasem USA.

Válka není pro Nulandovou sama o sobě špatná, koneckonců válka znamená, že zbraně a munice jsou spotřebovány, a proto je nutné je doobjednat, což znamená více zakázek pro americký obranný průmysl.

Nulandová srozumitelně říká, že Evropa by chtěla být trochu autonomní a dokonce sama vést válku, pokud zaplatí USA dostatek peněz ve formě nákupů zbraní.

Nulandová oslavuje leopardy

Ve druhé části své odpovědi byla Nulandová potěšena zejména tím, že Německo dodává Ukrajině tanky Leopard. Otevřeně říká, že by si nemyslela, že je to možné:

„Chtěl bych zde říci, že Evropa – a zejména velké evropské země – podnikly bezprecedentní kroky na podporu bezpečnostních a ekonomických potřeb Ukrajiny. Ale představa, že by Německo někdy v první řadě dodalo smrtící vojenskou pomoc Ukrajině, zejména tanky Leopard, které na jaře nabydou existenčního významu… Kdybyste mě 23. února 2022 vzbudili a řekli, že to jde aby se to stalo, řekl bych: žádná šance! Z toho plyne skutečná zásluha pro naše evropské partnery i za to, že sami podstupují určitá bezpečnostní rizika s tím, co dodávají na Ukrajinu.

USA mají z dodávek německých Leopardů vyslovenou radost. Ne že by Polsko chtělo dodat Leopardy nebo že Portugalsko také slíbilo tři moderní Leopardy-2. Radost se vztahuje výslovně k Německu, protože USA dokázaly dodávkami Leoparda zatlačit Německo ze všech míst do první řady evropských zemí, které dodávají zvláště smrtící zbraně pro boj proti Rusku.

Německo slouží

A také to říká zcela otevřeně: to představuje bezpečnostní riziko, protože Rusko by to mohlo považovat za účast ve válce. Nulandová je ale hrdá na německou vládu, která vystavuje sebe a svou zemi riziku, aby sloužila zájmům USA. Koneckonců, federální vláda nemá vlastní bezpečnostní strategii, slouží zájmům Spojených států. Ministr hospodářství Habeck také během své inaugurační návštěvy Washingtonu na začátku března 2022 otevřeně prohlásil, že federální vláda slouží USA, jak bylo uvedeno například ve Focusu :

„Čím více Německo slouží, tím větší je jeho role,“ řekl ministr hospodářství Robert Habeck během své dvoudenní návštěvy Ameriky. V USA jsou lidé potěšeni, že Německo je připraveno „uplatňovat vedoucí roli“.

Z tváře Nulandové, když oslavovala německé leopardy, bylo vidět radost v USA.

Thomas Röper

______________________

 

 

Sdílet: