29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čína je další velmoc, která požaduje důrazné vyšetření explozí na Nord Stream

Čína považuje za nutné objektivní a odborné vyšetřování explozí na plynovodech Nord Stream a pohnání viníků k soudu, řekl na čtvrtečním briefingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

„Je naprosto nutné vykonat objektivní, nezaujaté a odborné vyšetřování daného incidentu s explozemi a pohnat k soudu (pozn. viníky),” prohlásil diplomat.

Vyšetřování amerického novináře Seymoura Hershe, který v něm obvinil USA a Norsko z loňské diverze na plynovodech, nebylo dostatečně zveřejněné v zahraničních médiích. Řada velkých médií v USA a Velké Británii ho raději ignorovala. Zejména týden po publikaci článku nenapsaly o tom nic takové velké americké noviny jako The New York Times a The Washington Post. Totéž platí o takových britských listech jako například The Financial Times a The Guardian.

Exploze na Nord Stream

K teroristickým útokům došlo 26. září 2022 hned na dvou ruských exportních plynovodech do Evropy Nord Stream a Nord Stream 2. Německo. Dánsko a Švédsko nevyloučily úmyslný čin. Provozovatel Nord Stream AG sdělil, že incidenty na plynovodech nemají obdoby, a že termíny oprav se nedají odhadnout. Ruská generální prokuratura zahájila trestní řízení ve věci světový terorismus.

 

 

 

Sdílet: