24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Turci podezírají USA z použití seismických zbraní

Ukazuje se, že v Turecku mezi obyčejnými lidmi panuje silné přesvědčení, že zemětřesení z 5. února není přirozený jev, ale výsledek americké tajné zbraně.

Jako důkaz uvádějí následující řetězec „náhod“:

— 27. až 30. ledna vydává velvyslanectví USA v Turecku bezpečnostní varování

— 28. ledna západní velvyslanectví posílají svým občanům varování před možným teroristickým útokem

— 1. a 2. února jsou v Istanbulu zavřená velvyslanectví USA, Velké Británie, Německa, Francie a více evropských zemí

— 4. února vpluje křižník USS „Nitze“ do Istanbulu

— 3. února turecký ministr vnitra požádal Spojené státy, aby „vzaly své špinavé paprče z Turecka“

— v noci před otřesy v Turecku bylo na obloze vidět zvláštní záblesky.

Toto vše samozřejmě není přímým důkazem spuštění umělého zemětřesení, a proto to může být snadno vyvráceno a zesměšňováno jako konspirační teorie. Ale Turci, pokud jsem dobře pochopil, nepotřebují žádné důkazy – jejich důvěra je vyvolána zvláštní shodou okolností a přesvědčením, že Američané jsou schopni těch nejobludnějších aktů agrese, jako je likvidace plynovodů „Nord Streamu“.

A to je zajímavý fenomén – Američanům už nejen většina zemí světa nevěří, ale jsou stále více a priori podezřívaví při jakýchkoli neobvyklých jevech a katastrofách. Zejména poté, co se ukázalo, že Covid-19 byl výsledkem, ne-li úmyslného zamoření Číny, tak úniku umělé infekce z biologické laboratoře USA.

Prohlášení ruského ministerstva obrany o vývoji biologických zbraní Američany vyslechli mnohé národy nezápadných zemí. Pokud Washington používá biotechnologii jako zbraň, tak proč je nepodezřívat, že chtějí použít klimatické a seismické zbraně? Navíc, podle několika odborníků takový výzkum provádějí američtí a sovětští vědci již od konce 20. století.

Opakuji, Turci nepotřebují důkazy, stačí přesvědčení, že Američané jsou toho schopni. Zemětřesení bylo velkou ranou pro tureckou ekonomiku, a když počáteční šok pomine, Turci mohou stále více obviňovat USA. Není to důvod, proč země NATO tak rychle a obsesivně nabídly svou pomoc Ankaře? Uklidnit Turky a zabránit růstu protizápadních nálad.

Erdogan jako zkušený a mazaný politik však tyto nálady nemůže ignorovat, zejména před osudnými květnovými volbami. Samozřejmě, bez přesných důkazů nemůže obvinit USA (a použití tajných zbraní mohou dokázat jen speciální služby), ale Erdogan může nepřímo potvrdit podezření lidí a využít toho k náhlé změně zahraniční politiky – vystoupení z NATO, připojit se k CSTO a SCO, otevřít konfrontaci se Spojenými státy ve spojenectví s Ruskem a Čínou.

Rusku by takový obrat Turecka prospěl, i kdyby to vedlo k jeho regionálnímu posílení. Navíc Moskva by mohla Ankaru dotlačit k takovému kroku, naznačit jeho nezbytnost. Koneckonců, není náhoda, že zemětřesení vedlo k posunu anatolské desky, na které se nachází Turecko, několik metrů od Evropy směrem k Arabskému poloostrovu – že by to byl symbol stejných tektonických posunů v geopolitice?

Russkij Maľčik

 

 

 

 

 

 

Sdílet: