28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Šílené: kam zmizelo z Bruselu zlato za 221,6 miliard dolarů? Neskutečný bordel, nebo maxikorupce?

Právní služba Evropské unie přiznala, že neví, kde se nachází velká většina zmrazených aktiv Centrální banky Ruska. Informuje o tom agentura Bloomberg.

EU Urged to Make Banks Report Size of Frozen Russian Assets

The EU’s legal service said the bloc’s laws would permit it to invest the frozen assets and use the proceeds to help Kyiv, but officials must first get a handle on the scale of central bank and other sanctioned state-backed assets that have been immobilized

Země EU k dnešnímu dni oznámily, kde se nachází zmrazená aktiva Centrální banky Ruska ve výši 36,4 miliardy dolarů. Bloomberg s odkazem na dokumentaci. EU tak nezná umístění 86 procent zablokovaných prostředků.

Právní služba Evropské unie skutečně potvrdila, že nikdo neví, kde se nachází 86 % zmrazených aktiv Centrální banky Ruska v celkové výši asi 258 miliard dolarů. Informace o tom jsou obsaženy v dokumentu připraveném pro představitele EU.

Právníci poznamenali, že pokud chce EU tyto peníze použít na obnovu Ukrajiny, musí je nejprve najít. V tomto ohledu navrhli zavázat evropské banky k okamžitému předání všech informací o zmrazených prostředcích Ruské federace Evropské komisi.

Již dříve bylo oznámeno, že EU zvažuje možnost konfiskace blokovaných aktiv Ruské banky. V současné době blok studuje způsoby realizace opatření v souladu s mezinárodními pravidly a zejména přemýšlí o možném využití aktiv centrální banky.

Ruská aktiva byla zmrazena v důsledku sankcí vůči centrální bance po zahájení speciální vojenské operace.

Takže Brusel chtěl sebrat Rusku sta miliard dolarů a někdo to někam předisponoval? Zlí jazykové tvrdí, že na Kajmany… USA s Británií už ukradli (pardon – zmrazili) peníze Venezuely, ale opět to bylo až po zásahu Ruska, které pomohlo Venezuele o půl roku dříve.

17. února 2019

Reuters tento měsíc s odvoláním na zdroje a interní dokumenty informoval, že společnost PDVSA své klienty ze společných podniků žádala, aby ukládali výnosy z prodeje ropy na účty v Gazprombank, aby tak obešla nové americké sankce. Podle Bloombergu zmrazila Británie venezuelské zlato v přepočtu za 27 miliard korun

PDVSA má v ruské bance účty několik let. V roce 2013 společnost uvedla, že s Gazprombank uzavřela dohodu o financování společnosti Petrozamora ve výši jedné miliardy dolarů. Podle zdroje z banky byly účty společnosti Petrozamora také zablokovány.

ZDROJ

Petr Pokorný

 

 

 

 

 

Sdílet: