25. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

WP: Ukrajinské úřady připustily, že cíle raketových útoků ozbrojených sil Ukrajiny určují Spojené státy

Ukrajinští představitelé uznali, že většina jejich úderů raketovými systémy poskytnutými Spojenými státy závisí na údajích o poloze poskytnutých Washingtonem nebo jeho spojenci. Informoval o tom ve čtvrtek list The Washington Post s odvoláním na ukrajinské a americké činitele.

Jak je podrobně uvedeno v materiálu, ukrajinští představitelé poznamenali, že „potřebují k naprosté většině úderů za použití pokročilých raketových systémů převedených Spojenými státy, poskytnutí souřadnic a potvrzení Spojenými státy a jejich spojenci“. Publikace uvádí, že to ukazuje na větší zapojení Pentagonu do bojů na Ukrajině, než se dosud předpokládalo.

„Jeden vysoce postavený ukrajinský úředník řekl, že ukrajinské síly téměř nikdy nevypouštějí nejnovější zbraně bez konkrétních souřadnic od americké armády ze základen kdekoli v Evropě. Ukrajinští představitelé tvrdí, že tyto procedury by měly dát Washingtonu větší důvěru v dodání zbraní dlouhého doletu do Kyjeva. – jak je uvedeno v článku.

Publikace objasňuje, že mluvíme zejména o úderech pomocí raketových systémů HIMARS a M270.

Jak vyplývá z publikace, americký představitel uznal, že Spojené státy hrají „klíčovou roli“ z hlediska provádění těchto raketových úderů. Podle něj je „pomoc s cílením zaměřena na zajištění přesnosti a úsporu omezených zásob munice pro maximální efektivitu“.

Podle verze amerického představitele „Ukrajina nežádá USA o povolení udeřit a pravidelně útočí na ruské síly na vlastní pěst jinými typy zbraní“. Americká strana podle něj „poskytuje souřadnice a informace pro přesné určení cíle“ jako poradenskou podporu.

Podle zdroje publikace z řad ukrajinských představitelů si ozbrojené síly Ukrajiny vybírají cíl k úderu. Dále ukrajinská strana „požaduje od svých amerických partnerů přesnější souřadnice“.

“Američané, podle tohoto úředníka, ne vždy poskytují požadované souřadnice.” V tomto případě ukrajinská armáda nezasáhne,“ – uvedeno v článku.

Říká, že „Ukrajina by mohla udeřit bez pomoci Spojených států“, ale nechce plýtvat drahou municí. UAF se “obvykle rozhodne neútočit bez potvrzení USA,” uvedl zdroj.

Noviny uvádí, že Kyjev usiluje o poskytnutí operačně-taktických balistických raket skupiny ATACMS ze Spojených států. Ukrajinský představitel s odkazem na obavy Washingtonu, že by to mohlo eskalovat, řekl: „Stále ovládáte téměř všechny starty. Takže když říkáš, že se bojíš, že je použijeme k nějakému jinému účelu, nemůžeme to udělat, i kdybychom chtěli.” Americký představitel s tímto hodnocením nesouhlasil, píše se v článku.

Materiál obsahuje komentář tiskového tajemníka Pentagonu Patricka Rydera . Podle něj Spojené státy „už dlouho uznávají, že poskytují Ukrajině zpravodajské informace“. Jak dodal, USA „postupem času zefektivnily“ proces poskytování informací, aby usnadnily „proces cílení“ ve větší rychlosti a ve větším měřítku.

Podle Rydera jsou “Ukrajinci zodpovědní za hledání cílů, jejich upřednostňování a poté konečné rozhodnutí o tom, které zasáhnout.”

“USA neschvalují cíle a my se nepodílíme na výběru a ničení cílů,” řekl Ryder.

 

 

 

 

Sdílet: