2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Times: Kyjev je připraven použít britské rakety k útoku na Krym

Kyjev je připraven použít britské rakety dlouhého doletu k zasažení cílů na Krymu. Informoval o tom ve čtvrtek večer list The Times s odvoláním na zdroje z ukrajinských vojenských kruhů.

Mluvčí publikace potvrdil, že slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o ničení ruských vojenských objektů „v hlubinách okupovaných území“ pomocí raket dlouhého doletu implikují možnost úderů na Krym. Kyjev je podle něj na takové akce připraven.

Britský premiér Rishi Sunak ve středu během neohlášené návštěvy Zelenského v Londýně potvrdil, že Spojené království se připravuje na přesun „zbraní dlouhého doletu“ na Ukrajinu. Vláda neupřesňuje, co přesně se tím myslí, ale již dříve Londýn oznámil možnost přesunu raket dlouhého doletu na Ukrajinu.

Podle odhadů britských vojenských pozorovatelů lze hovořit o protilodních střelách Harpoon s dosahem až 240 km, které lze upravit pro údery na pozemní cíle. Další možností jsou letecké střely Storm Shadow, jejichž dolet dosahuje 560 km (asi 250 km u exportní verze). Převoz raket Storm Shadow do Kyjeva se expertům dotazovaným The Times zdá nepravděpodobný, protože by to znamenalo, že Spojené království převáží zbraně delšího doletu na Ukrajinu než USA, což dostane Washington do nepříjemné pozice.

Podle publikace, navzdory dřívějším obavám Londýna z možnosti eskalace konfliktu kvůli dodávkám zbraní dlouhého doletu, vláda nyní diskutuje o tom, kolik raket může Spojené království přenést na Ukrajinu.

 

 

 

Sdílet: