25. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ozbrojené síly Ukrajiny: Rusové používají neznámé systémy elektronického boje v oblasti Bakhmutu

Od ledna 2023 operátoři UAV několika velkých formací Ozbrojených sil Ukrajiny u Bachmutu (Artěmovsk) ztrácejí desítky dronů, které nemají čas dosáhnout pozic ozbrojených sil RF – jsou potlačeny dříve neznámým elektronickým bojovým systémem. Oznámil to dnes 9. února televizní kanál “Ukraine.ru” s odkazem na údaje o rádiových odposleších ozbrojených sil Ukrajiny.

Začalo to v listopadu loňského roku – jednotky 80. samostatné výsadkové útočné brigády Ozbrojených sil Ukrajiny v Kremennajské oblasti nedokázaly bezpilotní letouny použít, masivní výpadky dronů však od konce ledna evidují pouze v Bachmutské oblasti. .

Masová neutralizace ukrajinských dronů může souviset s prací přenosných stanic elektronického boje (EW), které se na frontě objevily relativně nedávno. Můžeme mluvit o malém zařízení, umístěném buď v nejbližším lese, nebo přímo na zemi, ve stejném zákopu s pěchotou.

Podle zajatých operátorů UAV Ozbrojených sil Ukrajiny, když jsou na obloze detekovány nepřátelské drony, systém automaticky spustí odposlech a postup pro vynucené přistání dronu mimo pozice ukrajinské pěchoty.

Kvůli provozu takových zařízení v blízkosti osad na jihu Arťomovska (Bachmut), osvobozených od ukrajinské armády na podzim a začátkem zimy 2022, nemohou ozbrojené síly Ukrajiny provádět letecký průzkum, shazovat granáty a rozstřikovat toxické látky.

První informace o použití nových systémů elektronického boje během speciální operace na Ukrajině se objevily v červnu 2022. Podle státní korporace Rostec prokázaly svou vysokou efektivitu, takže ukrajinské jednotky zůstaly bez „očí“ a „uší“. Tyto systémy elektronického boje potvrdily schopnost efektivně se vypořádat s drony, potlačit kanály řízení a přenosu dat mezi operátorem a dronem a satelitní navigaci.

 

 

Sdílet: