29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Manažer hedgeového fondu se připravuje na událost „černé labutě“, která vyvolá ekonomický krach

Přední manažer hedgeových fondů Mark Spitznagel už nějakou dobu věří, že americkou, ne-li celosvětovou ekonomiku, čeká obrovská korekce.

Událost „černé labutě“ je taková událost, která má nedozírné následky pro celý svět. Takovou událostí byl například krach na burze v New Yorku, který odstartoval Velkou hospodářskou krizi v letech 1929-33.

A upřímně řečeno, bubny třetí světové války bijí každým dnem stále hlasitěji, proto má smysl předpokládat, že Mark Spitznagel ví, o čem mluví.

Článek publikovaný v The Wall Street Journal (WSJ) popisuje Spitznagalův investiční styl jako neortodoxní, ale velmi úspěšný.

V článku se uvádí, že jeho firma Universa Investments běžně produkovala úžasné roční výnosy z někdy nepatrných investic, přičemž v relativně krátké době vyprodukovala troj- až pětinásobek původní hodnoty.

„Například, když pandemie covidu rozhodila globální trhy na frak, jeho výnosy byly v prvním čtvrtletí 2020 odhadem 4 000%. Fond také vydělal 1 miliardu amerických dolarů za jediný den v roce 2015 během takzvaného „Flash Crash“ (rapidního krachu),“ informoval WSJ, jako by chtěl zdůraznit fakt, že Spitznagel je stejně nekonvenční jako úspěšný.

Zkrátka Spitznagel ví, o čem mluví, a proto je jeho předpověď o nadcházejícím katastrofickém kolapsu ještě věrohodnější.

WSJ dále poznamenal:

„Investoři, kteří ho sledují, vědí, že jeho jediná předpověď, kterou slyšeli mnohokrát za více než desetiletí, je, že finanční systém se nachází na prahu výrazné události. V nejnovějším dopise to nazývá „objektivní největší časovanou bombou ve finanční historii – větší než na konci 20. let minulého století a pravděpodobně s podobnými tržními důsledky.

Destrukce ve stylu Velké hospodářské krize je možná, ale pan Spitznagel nenabízí žádný časový horizont a naznačuje, že vědomé odsouvání krachu přispělo k jeho případné závažnosti.

Analogie, kterou použil v minulosti, je ta, že hasiči měnových a fiskálních problémů byli příliš horliví při likvidaci finančních požárů, čímž však ve skutečnosti připravili půdu pro mnohonásobně větší nekontrolovatelný požár.“

Deník WSJ ve svém článku pokračoval:

„Při těchto apokalyptických předpovědích lze důsledného, ​​chladně matematického manažera hedgeových fondů podezřívat, že umožňuje svým politickým názorům ovlivňovat svůj úsudek.

Je totiž úzce spojen s bývalým prezidentským kandidátem Ronem Paulem, který se snažil o zrušení Federálního rezervního systému a obnovení zlatého standardu a který podobné výzvy hlásá už desetiletí.“

Jak ve zdraví přežít příchozí finanční bouři

V článku se dále uvádí, že pro investory existují možnosti, jak by mohli překonat příchozí bouři.

Doporučuje vložit větší množství peněz do zlata a stříbra a nákup některých akcií, které jsou nyní levné a jejich držení až do období po katastrofě, kdy budou mít neskutečnou hodnotu. (Poznámka redakce: Takové akce je však obtížné najít, protože při krachu klesnou téměř všechny akcie).

Tyto strategie však předpokládají, že po katastrofě přijde návrat k normálu, a tady je situace nejistá.

Protože jsme lidé, máme tendenci věřit, že bez ohledu na to, jak špatná je situace, kdy to nejhorší pomine, věci budou takové, jaké byly dříve.

Představte si, že jste Ukrajinec, který se snaží přežít ruskou invazi. Většina Ukrajinců si pravděpodobně myslí, že po skončení války a destrukce přijde období obnovy a návratu života do toho, co bylo před vpádem ruských vojsk do země.

Ale co když Ukrajina přehraje? Život se už nikdy nevrátí do „normálu“, který byl před invazí. A totéž by mohlo platit pro ekonomickou apokalypsu , kterou Spitznagel předpovídá.

Pokud bude ekonomický kolaps USA (a stejně tak i Evropy) systémový a katastrofický, možná už nezůstanou Spojené státy ani Evropa na obnovu. Už nikdy nic nebude „stejné“.

Je to proto, že ten, kdo se chopí moci po kolapsu, nepochybně zavede mnohem jinou formu vlády a vybuduje úplně jinou společnost, než na jakou jsme zvyklí – takovou, která není shovívavá, není svobodná a neváží si svobody a individualismu.

Pravděpodobně nejlepší rada, kterou by někdo mohl dát v tomto bodě, je tato: Udělejte si pořádek ve svých záležitostech, zachraňte, co se dá, a přitáhněte své přátele k sobě. Budete je potřebovat.

Autor JD Heyes, Zdroj: naturalnews.com

 

 

 

Sdílet: