2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Město v Nizozemsku se zříká „Smart City“, protože rizika jsou příliš vysoká

Amersfoort se přece chytrým městem nestane, rizika jsou příliš vysoká

Amersfoort chtěl být v popředí jako jedno z chytrých měst v Nizozemsku, ale program Amersfoort Smart City byl ukončen. Myslete na chytré sloupy veřejného osvětlení, sledování WiFi a předvídání algoritmického chování.

Obec Amersfoort chtěla vytvořit otevřenou „živou laboratoř“, kde by mohli experimentovat s technologiemi za předpokladu, že se ne každý stane pokusným králíkem.

Amersfoort nakonec projekt zrušil. Náklady a rizika se ukázaly být příliš vysoké a příliš velké. Bývalý manažer projektu chytrého města z městské rady v rozhovoru pro De Stadsbron říká: „Nemyslím si, že bude implementován v jiných částech země“.

Sledování Wifi opakovaně vyvolalo obavy o soukromí. Enschede už dříve zavedlo sledování wifi, načež magistrát dostal pokutu ve výši statisíců eur.

V centru města Enschede se pomocí senzorů počítali kolemjdoucí. Podle vedení města byly tyto počty prováděny „anonymně“. Úřad pro ochranu osobních údajů přesto obci udělil pokutu 600 000 eur. Podle agentury nebylo soukromí občanů dostatečně chráněno, protože je bylo možné bez potřeby sledovat.

Použití sledování Wifi je samo o sobě vážným porušením zákona o ochraně dat AVG, uvedla agentura.

Dříve se Apeldoorn proměnil v první chytré město v Nizozemsku.

Investigativní novinář Joshua Philipp nedávno upozornil na projekty Smart City v Nizozemsku. Zkoumal zapojení Světového ekonomického fóra do tohoto projektu, který se neomezuje pouze na Nizozemsko.

“Je to mnohem horší, dělají to po celém světě,” řekl Philipp.

ZDROJ

 

Sdílet: