10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Dánsko plánuje koupit sto starých tanků z Německa a převézt je do Kyjeva

Dánsko zvažuje nákup stovky vyřazených tanků z Německa a jejich předání Kyjevu, uvádí ABC Nyheter. Dříve byla těžká vojenská technika v bilanci ministerstva obrany skandinávské země. Prvních 20 starých tanků modelu Leopard-1 lze podle publikace opravit do tří měsíců.

Minulý týden Německo schválilo vyslání tanků Leopard-2 na Ukrajinu. Ve stejné době dostaly další země povolení k dodávkám těžké vojenské techniky německé výroby. K dnešnímu dni bylo Kyjevu přislíbeno celkem 321 tanků, ale bude chvíli trvat, než budou připraveny k transportu a nasazení na bojiště, uvádí ABC Nyheter.

Dánská vláda zvažuje pořízení 99 starých tanků Leopard-1, které již dříve dánské ministerstvo obrany vyřadilo z provozu a prodalo je německé vojenské společnosti Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), která je po deseti letech vlastnictví nemohla dále prodat.

Nyní jsou nepoužitelná obrněná vozidla uložena ve skladu v Belgii, a to i přesto, že Leopard-1 je považován za snadno ovladatelný a snadno udržovatelný plně bojeschopný tank. První model je navíc o deset tun lehčí než Leopard-2. Výše obchodu na nákup 99 tanků a jejich přípravu na bitvu není známa, píše ABC Nyheter.

FFG odhaduje, že do tří měsíců bude opraveno asi 20 tanků a dalších 40 by mohlo být připraveno k boji do šesti měsíců. Publikace poznamenává, že v boji proti moderním ruským tankům tyto tanky selžou.

 

 

Sdílet: