10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Podivná role FBI v politice USA

Nyní bylo v USA hlášeno, že FBI prohledala pokoje amerického prezidenta Bidena v listopadu 2022 poté, co vyšlo najevo, že Biden vzal tajné dokumenty z Bílého domu poté, co byl americkým viceprezidentem. I když formulace, že se „vešlo ve známost“, není úplně správná, protože FBI o tom sice věděla, ale před veřejností to bylo měsíce utajováno.

A to vyvolává otázky. Abychom pochopili, jak důležité jsou tyto otázky, podívejme se nejprve na podivnou roli, kterou FBI hrála v politice USA v posledních několika letech, a pak se vraťme k novinám.

Legenda o ruském vměšování do voleb

Příběh začíná v roce 2016, kdy se Trump a Clintonová střetli v americké prezidentské kampani. Tehdy začal příběh údajného ruského volebního zásahu, počínaje údajným hackem serveru amerických demokratů.

Dnes se ví, že k hacku nikdy nedošlo, protože šéf IT společnosti Crowdstrike v roce 2017 před americkým výborem pro tajné služby vypověděl, že neexistují žádné důkazy o hacku. To se ukázalo až později, poté, co musel být na základě soudního příkazu zveřejněn protokol o svědectví Crowdstrike prošetřil server Demokratů a šéf společnosti poté rozšířil příběh o ruském hacku do všech médií, ačkoli byl vymyšlený, více podrobností najdete zde .

To však vyvolává první otázku o roli FBI, protože hacknutí serveru amerických demokratů by bylo trestným činem. FBI je zodpovědná za vyšetřování a řešení zločinů v USA, ale místo FBI prozkoumala server jménem a s platbou amerických demokratů společnost Crowdstrike. FBI o to zřejmě neměla zájem.

Důvodem nezájmu FBI mohlo být to, že FBI si už v té době uvědomovala, že celý příběh „ruského vměšování do voleb“ byl výmyslem amerických demokratů, který měl odvrátit pozornost od skandálů Hillary Clintonové a místo toho házet bláto na Trumpa a zmařit jeho volební vítězství.

Nyní víme, že příběh o ruském vměšování do voleb byl fiktivní, protože z obvinění ze strany demokratů nezbylo nic . Zveřejnění souborů na Twitteru ukazuje, jak američtí demokraté vymysleli legendu o ruském vměšování do voleb a přinesli ji médiím Podrobnosti najdete zde a zde .

Vměšování FBI do voleb

A co víc, FBI dokonce v roce 2016 monitorovala a odposlouchávala Trumpův volební štáb kvůli příběhu, který vymysleli demokraté . Záminkou pro skutečně nezákonné opatření sledování prezidentského kandidáta byly interní zprávy FBI, které údajně ukazovaly Trumpovu blízkost k Rusku. Problém je v tom, že se dnes ví, že to bylo také fiktivní, protože jeden z amerických právníků, kteří tyto zprávy sepsali , se v roce 2019 americkému soudu přiznal, že tyto zprávy, které byly formálně nezbytnou záminkou, členům Trumpova týmu pro odposlechy.

Avšak místo toho, aby se FBI po Trumpově volebním vítězství propracovala k tomuto zjevnému stranictví ve prospěch Clintonové, pokračovala po Trumpově volebním vítězství a kvůli „ruskému vměšování do voleb“ (o kterém FBI také věděla, že nikdy neexistovalo) vytvořila 80 člennou osobní pracovní skupinu, která má čelit budoucím ruským volebním zásahům. Tato nová pobočka FBI pak začala vydávat stále tupější pokyny pro sociální média, aby smazaly a cenzurovaly to, co bylo považováno za „ruskou propagandu“.

Vzor byl jasný, protože pracovní skupina nařídila sociálním sítím jako Facebook, Twitter a další, aby smazaly a cenzurovaly vše, co by naznačovalo minulé pochybení FBI, a co je nejdůležitější, aby cenzurovaly vše, co se týkalo demokratického prezidentského kandidáta Joe Bidena, které by mohlo ublížit v roce  2020 volební kampani v USA.

Při tom FBI kladla zvláštní důraz na cenzuru informací o notebooku Huntera Bidena , což jasně ukázalo, jak je klan Bidenovců zkorumpovaný a že se Hunter Biden dopustil také daňových úniků, sexuálních a jiných trestných činů. Šlo tedy opět o utajování informací, které by Bidena nejen poškodily, ale stály by ho volební vítězství.

Navíc FBI věděla, že notebook a informace na něm jsou pravé, protože notebook v té době už nějakou dobu vlastnila FBI. Přesto, když Trumpův právník Giuliani informace zveřejnil, FBI tvrdila, že to bylo – překvapení! – ruská propaganda. Z tohoto důvodu FBI požádala sociální sítě o cenzuru všech příspěvků o ní. Marc Zuckerberg později v rozhovoru vysvětlil, že se to stalo na Facebooku (pasáž najdete v tomto videu zhruba od 5.20 minuty) a ze souborů Twitteru víme podrobně, jak se to na Twitteru stalo.

Dokumentový skandál

Se skandálem s dokumenty je to zase ta samá hra. FBI loni prohledala Trumpovu pozůstalost a informovala o tom i tisk, který se při pátrání živě hlásil z místa, aby snímky obletěly svět a napáchaly maximální škody na Trumpově image.

Když později vyšlo najevo, že si Biden odnesl i tajné dokumenty z Bílého domu, bylo to jinak. To vyšlo jen pár dní před klíčovými volbami v roce 2022, ale americké úřady tuto informaci utajily až do ledna 2023 a tisku nic neprozradily. Udělali by demokraté v průběžných volbách stejně dobře, kdyby média dva dny před volbami široce informovala, že Biden udělal to, co Trump? Těžko, ale jako štěstí, média se o tom nedozvěděla a tudíž o tom neinformovala.

Nyní vyšlo najevo, že již v listopadu 2022 , krátce po volbách v polovině volebního období, provedla FBI prohlídku v bývalé kanceláři Joea Bidena, aby hledala utajované dokumenty, které nelegálně odnesl z Bílého domu. Na rozdíl od pátrání v Trumpových prostorách FBI nepozvala tisk, ale pátrání utajila.

FBI opět použila na Trumpa a Bidena odlišné standardy a znovu se to stalo těsně před americkými volbami. Darebák, který si to vykládá zle…

Thomas Röper

____________________________

 

 

Sdílet: