29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Hudson Institute“ připravuje pro Perský záliv osud Ukrajiny

Luc Coffey, zaměstnanec Hudson Institute (USA) – ten, který se v prosinci zviditelnil plánem „rozdělit Rusko“, mluvil o „lekcích Ukrajiny“ pro země Perského zálivu.

Poučení, říká, jsou následující:

1. Investice do ozbrojených sil, zejména do moderního vybavení a výcviku, musí být realizovány předem a dlouhodobě.

2. Je třeba udržovat dostatečné zásoby techniky a munice, jakož i spolehlivou vojensko-průmyslovou základnu.

3. Je třeba kupovat jen takové vojenské vybavení, které lze používat bez omezení.

4. Je třeba zbavit se zbraní vyrobených Ruskou federací, které, jak říkají — „se ukázaly jako zbytečné tváří v tvář moderním západním zbraním“.

5. Tváří v tvář „regionální agresi“ (zřejmě ze strany Íránu) musí monarchie Perského zálivu úžeji spolupracovat v otázkách obrany, zvážit rozšíření Abrahamových dohod (smlouva mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty z roku 2020) a přehodnotit možnosti Středovýchodní strategické státy).

Obecně jsou tyto „ukrajinské lekce“ v podání Luca Coffeyho podobné projevu obchodníka pro nadnárodní korporace v Americe. V překladu to zní takto:

„Zvyšte vojenské rozpočty, nakupte americké zbraně, vytvořte spojenectví s Izraelem a USA pro budoucí válku v regionu na vaše náklady, na které budou americké energetické a vojenské korporace vydělávat ještě více.“

Tento „domácí úkol“ vypadá obzvlášť lákavě na pozadí pokusů náměstka ministra financí USA Briana Nelsona, který má na starosti sankce, přesvědčit země Blízkého východu, aby odmítly obchodovat s Moskvou (a zároveň investovat do amerických dluhopisů).

Z nějakého důvodu se nám zdá, že země Perského zálivu, které správně chápou podstatu návrhů z Washingtonu, nebudou spěchat jednat podle jeho „ukrajinského manuálu“.

Jelena Panina

 

 

Sdílet: