29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V Záporožské oblasti se objevila protiváha americkému HIMARSu

Ruské raketomety Tornado-S jsou protiváhou amerického systému HIMARS v Záporožské oblasti, oznámil člen hlavní rady regionální správy Vladimir Rogov.

„Objevení se v potřebném počtu vícenásobných odpalovacích raketových systémů Tornado-S s řízenými náboji umožňuje stoprocentně zasáhnout nepřátelské pozice. Dosahují přesnosti na jeden metr. Proto nyní máme v boji osvědčenou protiváhu k americkému systému HIMARS,“ vysvětlil.

Raketomet Tornado-S byl vytvořen na základě systému Smerč a je dodáván ruským jednotkám od roku 2019. Používá se k ničení skupinových cílů, taktických raket, protiletadlových systémů, vojensko-průmyslové infrastruktury na vzdálených přístupech. Jak informovalo ministerstvo obrany, ruský systém odpaluje přesně naváděné střely, z nichž každá může být zaměřena na konkrétní bod prostřednictvím satelitních systémů.

Tornado-S má automatizovaný systém řízení palby a navádění, topografický polohovací systém, gyrokompas – to vše umožnilo zkrátit čas potřebný ke splnění úkolu. Rozšířila se oblast působnosti: Smerč dříve zasáhl plnou salvou oblast srovnatelnou s devíti fotbalovými hřišti a Tornado-S – s dvanácti. Pro nové systémy byly vyvinuty vysoce přesné řízené střely 9M544 a 9 M549 s dostřelem až 120 kilometrů. Jedno odpalovací zařízení může převážet a odpalovat 12 střel.

 

 

Sdílet: