10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ted Snider: USA posílají tanky na Ukrajinu. Ale proč?

USA 25. ledna oznámily, že pošlou na Ukrajinu jednatřicet tanků M1 Abrams. Tankům může trvat měsíce nebo dokonce roky, než dorazí, a možná nikdy neuvidí akci na bojišti. Ale možná to nikdy nebyl záměr.

M1 Abrams je přední hlavní bojový tank americké armády a jeden z nejschopnějších a nejpokročilejších tanků na světě. Pro Ukrajinu je to však výhoda i problém.

Podle vojenského analytika Daniela Davise by mohlo trvat rok nebo déle, než všechny tyto Abramy dorazí na Ukrajinu, takže jakákoli očekávání, že tyto tanky budou mít okamžitý dopad na boj, musí být utlumena.

Ve svých komentářích oznamujících rozhodnutí Biden uvedl, že dodání tanků na Ukrajinu „bude nějakou dobu trvat“, aniž by uvedl jakékoli další podrobnosti.

Agentura Associated Press před Bidenovým oznámením uvedla, že dodání tanků může trvat měsíce. Další zprávy agentury AP dodaly, že dodání tanků může trvat měsíce nebo roky. Zdá se, že delší odhad je založen na záměrech USA koupit nové tanky v rámci Iniciativy na podporu bezpečnosti Ukrajiny, která poskytuje dlouhodobější financování zbraní spíše než dodávky tanků z amerických zásob.

Nádrže jsou zakoupeny od General Dynamics, výrobce nádrže. Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Johna Kirbyho bude General Dynamics trvat mnoho měsíců, než tanky postaví. Kirby říká, že USA nemají ve svém arzenálu žádné další tanky a „i kdyby tam byly přebytečné tanky, trvalo by to mnoho měsíců“, což naznačuje, že bude trvat ještě déle, než dorazí nepostavené tanky.

Ačkoli oznámení přichází v kritické době války, kdy Rusko zabírá Soledar a blíží se k Bahkmutu, klíčovým regionům v bitvě o Donbas, a s očekávanou ruskou ofenzívou, odhadované časové osy naznačují, že ukrajinské tanky pravděpodobně nebudou včas k dispozici. pomoci.

Ale možná to nikdy nebyl záměr. Vydání tanků Abrams možná nebylo určeno pro současné bojiště. Místo toho by to mohl být strategický diplomatický trik, který Německu umožní uvolnit své snadněji dostupné a praktičtější tanky Leopard 2.

USA možná nikdy nezamýšlely tanky Abrams pro současnou válku. Možná to ani nejsou ty správné tanky pro tuto válku. Ministr obrany Lloyd Austin a předseda Sboru náčelníků štábů Mark Milley oba „doporučili neposílat tanky M1 Abrams na Ukrajinu.“ Kromě toho, „jak dlouho trvá vycvičit personál k obsluze tanků a jak obtížné je obsluhovat tanky“. tanky,“ řekli také, že tanky Abrams „nejsou v tuto chvíli těmi správnými vozidly pro boj na Ukrajině“.

USA prohlásily, že údržba high-tech tanků je velmi složitá a že integrace tanků Abrams do kombinované operace na Ukrajině bude představovat značné logistické problémy. Zástupce tajemníka pro obrannou politiku Colin Kahl řekl reportérovi: “Tank Abrams je velmi komplikovaný.” Je drahý. Je těžké pro něj trénovat. Má proudový motor. … Není to nejjednodušší systém na údržbu.“ Austin řekl, že „neměli bychom Ukrajincům dávat systémy, které nemohou opravit, které nemohou udržovat a které si dlouhodobě nemohou dovolit, protože my nemůže je užitečné.”

Pokud ale tanky Abrams nejsou pro současnou bojovou situaci ideální a je nepravděpodobné, že dorazí včas, proč jich USA posílají 31 na Ukrajinu?

Rozhodnutí mohlo být více strategické a diplomatické než vojenské. Bidenova administrativa učinila toto rozhodnutí proti radě Pentagonu. Tank, který USA opravdu chtějí na bojištích Ukrajiny, je německý Leopard 2. Ale Německo by ty tanky nikdy neposlalo, kdyby USA nesouhlasily s vysláním jejich. V případě pochybností řekl 19. ledna na Světovém ekonomickém fóru v Davosu německý kancléř Olav Scholz soukromě, ale velmi přímo delegaci USA, že Německo nepošle své tanky, dokud USA nebudou souhlasit s vysláním svých tanků.

M1 Abrams může být politická zbraň, ale ne vojenská. Tím, že USA slíbily poslat tanky bez udání data dodání, mohly dát Německu a Evropě možnost poslat své tanky Leopard, aniž by kdy poslaly americké tanky na aktuální bojiště.

Rozhodnutí však může být dvojitým nebo dokonce trojitým úkolem.

V určitém okamžiku musí válka skončit. A pokud tomu tak je, musí existovat vyjednané řešení. Toto vyjednané řešení bude vyžadovat určité bezpečnostní záruky pro Ukrajinu. David Ignatius v The Washington Post uvádí, že Bidenova administrativa „začala plánovat možnou poválečnou vojenskou rovnováhu, aby pomohla Kyjevu zabránit opakování brutální ruské invaze.“ Podle Ignatia USA zvažují bezpečnostní opatření, které se liší od původní ukrajinská myšlenka záruky bezpečnosti jinými zeměmi. USA nyní věří, že „klíčem je poskytnout Ukrajině nástroje, které potřebuje k obraně. Bezpečnost zajišťují výkonné zbraňové systémy – zejména pancéřování a protivzdušná obrana. . . .”

M1 Abrams k tomu dorazí včas. A to by mohl být druhý cíl oznámení poslat tanky. Možná nedorazí včas, aby ovlivnili aktuální bojiště, ale mohou dorazit včas, aby zabránili dalšímu bojišti.

A pro posílání tanků může být ještě jeden důvod: cyničtější důvod. Ruský expert Geoffrey Roberts, emeritní profesor historie na University College Cork, poukazuje na to, že nasazení tanků „na strategické situaci změní jen málo nebo nic“. Říká, že „Moskva se vší pravděpodobností dokončí dobytí regionu Donbass, čímž dosáhne hlavního cíle takzvané vojenské speciální operace zahájené Putinem před rokem.“ Ukrajina by mohla spočívat v poskytování politického krytí politikům, kteří se obávají hra na obviňování, která vypukne, pokud Rusko vyhraje na Ukrajině.”

To, že slíbené tanky nedorazí včas, není nepříjemnost, může to být dokonce záměr. Přicházejí včas, aby dosáhli svého cíle, i když cíl není ten, který je dán. Slib Bidenovy administrativy poslat tanky, které pravděpodobně nedorazí včas, slouží třem důležitým účelům. Dává Německu a Evropě příležitost dodat tanky Leopard 2, o kterých USA doufají, že pomohou Ukrajině získat lepší pozici na bojišti, což jí zajistí silnější pozici u jednacího stolu. Přispívá k nové vizi bezpečnostního uspořádání pro Ukrajinu, která bude následovat po těchto jednáních. A brání tomu, aby byl Západ obviňován, že neudělal dost

 

 

Sdílet: