29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Spotřeba plynu: Německo. Úroveň klesá na 79 procent, prudce se zvýšil odběr

ENERGIE Přiští týdny budeme informovat o stavu zásob, cen a vývoji na trzích s energiemi. (Plyn, elektřina, ropa) Úroveň naplnění německých zásobníků plynu je v současné době kolem 79 procent (k 31. lednu 2023).

Podle zprávy o hospodaření Spolkové síťové agentury (k 31. lednu 2023) byla spotřeba plynu ve třetím kalendářním týdnu 9,4 procenta pod průměrem spotřeby za roky 2018 až 2021. Teploty byly o 2,5 °C nižší než v předchozích letech.

V předchozích měsících Německo od května ušetřilo na plynu 13 až 33 procent ve srovnání s předchozími roky. Německo je však nyní uprostřed měsíců s opravdu vysokou spotřebou plynu. V průměru za posledních několik let Německo v lednu spotřebovalo 4 158 gigawatthodin denně – jeden a půlkrát více než obvykle v říjnu.

Jak může Německo zabránit nedostatku plynu?

Úřady a provozovatelé zásobníků plynu znovu a znovu zdůrazňují, že ekonomická spotřeba plynu je klíčová. Spolková síťová agentura říká: “Celostátnímu nedostatku plynu v zimě se lze vyhnout, pokud bude za prvé dosaženo cíle úspor ve výši alespoň 20 procent.”

Co ovlivňuje spotřebu plynu?

Počasí hraje klíčovou roli ve spotřebě plynu v Německu. Na jedné straně je to dáno tím, že německé domácnosti musí při mírných teplotách méně topit. Spotřebujete tedy méně plynu, pokud máte plynový ohřívač. Pokud topíte tepelným čerpadlem na elektrický pohon, spotřebováváte méně elektřiny. V důsledku toho plynové elektrárny, které vyrábějí elektřinu, spotřebují méně plynu. Podobná situace je i v jiných zemích Evropy a světa. Pokud jsou teploty všude vysoké, je následně na světovém trhu více plynu.

Pokud nebude zima dlouhá, či teploty nebudou klesat pod mínus deset stupňů na víc dní, Německo se zatím neobává krize, byť nečekaně poslední týdny, hlavně ve třetím lednovém, bylo čerpení obrovské. Německo se dle asociace řadí na čtvrté místo z hlediska globálních skladovacích kapacit. Větší kapacity jsou pouze v USA, na Ukrajině a v Rusku.

Německý energetický úřad neuvádí, co bylo za tak velkou spotřebou, vyší, než byla teplota v Německu, která, ač se nám to může zdát divné, byla 2,5% pod normálem, byť u nás hlásí masmédia, že je nečekané horko. Ale budiž, Máme jiná masmédia, než Německo. Nebo jiné teploměry. Ale lze se oprávněně domnívat, že oněch čtrnáct dní bylo bezvětří a Němci to mohutně doháněli přes paroplynové elektrárny. Jejich větrníky totiž nevyráběly elektřinu a zrovna v čase, kdy bylo nejdříve potřeba. Ale o tom se má mlčet. Takže vesele Německo čerpalo naší elektřinu, zvedlo nám cenu a…

 Krásná ukázka zločinu antičeské, probruselské vlády.

Pro Německo naše cena elektřiny je směšná, pro nás obrovská. Místo abychom odešli z Lipské burzy a dodávali Německu přebytky za nejvyšší cenu, krmíme Německo v době bezvětří naší elektřinou a průmysl České republiky se hroutí. Ale Fialu chválí Brusel a Německo, protože chudí Češi si prý radostně utrhnou od úst, aby Německo prosperovalo. Co dodat?

Petr Pokorný

 

 

 

Sdílet: