24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Američané plánují nasadit na Ukrajině letectvo pod pláštíkem „dobrovolníků

To už tady bylo, kdo si pamatuje „Air America“ z války v Indočíně?

Bývalý americký plukovník US Airforce Jeffrey Fischer vyzval v ukrajinské provládní hlásné troubě Kiev Post k vytvoření žoldáckého letectva, které by bojovalo na Ukrajině proti Rusům. Tito piloti „žoldáci“ by pilotovali západní letadla a aktivně by se účastnili bojů. To by byla další eskalace americko-ruského konfliktu. Americké jednotky už na Ukrajině sice dávno bojují, ale oficiálně jen jako „dobrovolníci“ a bojují sice se západními zbraněmi, ale v ukrajinských uniformách.

Vytvoření „námezdního“ letectva už by se za dobrovolnické jednotky vykládalo daleko obtížněji. To není jen o pilotech, ale i o podpoře vycvičeného pozemního personálu, systémů koordinace s pozemními jednotkami atd. atd. Navíc moderní letadla jsou enormně drahá a mohou je proto obsluhovat pouze aktivní piloti vyškolení na tento typ letadla, kteří jsou v aktivní službě. Představě, že si do F-18 sedne nějaký penzista, který má sice pilotní průkaz, ale se stíhačkou letěl naposledy před 20 lety, jen představitelná snad jen pro důvěřivé a hloupé čtenáře pro vládních medií jako Forum24, či Respekt.

Jenže americké tajné služby mají s tímhle „námezdním“ letectvem už zkušenosti. V době války ve Vietnamu, propukla válka i v sousedním Laosu, který částečně okupovala vietnamská vojska ze Severu a vietnamští komunisté podporovali laoské komunistické revolucionáře v úsilí o získání vlády nad zemí vojenskou cestou. Americký kongres ale neschválil přímé nasazení amerických jednotek v Laosu (a Kambodže) a tak CIA vymyslela tzv. Air America. Vycvičení američtí piloti vystoupili formálně z armády a stali se z nich „žoldáci-dobrovolníci“, stejně jako z pozemního personálu. Na letadlech se přemalovaly státní znaky a najednou tu byla armáda „žoldáků“, kde úplně náhodu létali američtí piloti (jen ne v amerických uniformách), na amerických letadlech a obsluhoval je americký pozemní personál. Za zmínku stojí snad, že tato armáda utrpěla v Laosu velké ztráty a byla poražena.

Podle všeho se dnes chystá podobný model i pro Ukrajinu.

Česká věc

 

 

 

Sdílet: