29. 5. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americké sankce zabíjejí Syřany a porušují lidská práva

Přibližně 12 milionů Syřanů čelí smrtelné zimě bez topného oleje, bez benzínu pro dopravu a bez elektřiny, aby byly domy večer temné.

Damašek je teď krutá zima a brzy ho pokryje sníh. Asi 12 milionů Syřanů čelí smrtelné zimě bez topného oleje, benzínu pro dopravu a temných domů bez elektřiny. Aleppo, Homs a Hama jsou také extrémně chladné po celou zimu.

Představte si, že jste nemocní a musíte jít k lékaři nebo do nemocnice. Sanitky v Sýrii berou jen ty nejnebezpečnější případy, protože musí být hospodárné s benzínem, jinak úplně dojde. Na černém trhu stojí 20litrová nádrž benzinu pro Syřany ekvivalent 50 dolarů.

Evropská unie, Spojené státy, Kanada, Austrálie, Švýcarsko, Arabská liga a další země uvalily na Sýrii od roku 2011 sankce. Cílem sankcí bylo svrhnout syrskou vládu tím, že ji připraví o její zdroje. „Změna režimu“ podporovaná USA se nezdařila, ale sankce nebyly nikdy zrušeny.

USA a EU již 12 let uvalily na Sýrii ekonomické sankce, které připravovaly syrský lid o jeho důstojnost a lidská práva.

Nová zpráva OSN vyzývá ke zrušení sankcí proti Sýrii

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Alena Douhanová vyzvala ke zrušení sankcí proti Sýrii a varovala, že od roku 2011 zhoršily utrpení syrského lidu.

“Jsem ohromen dalekosáhlými lidskými právy a humanitárními důsledky jednostranných donucovacích opatření uvalených na Sýrii a naprostou ekonomickou a finanční izolací země, jejíž lidé se po desetiletích války snaží obnovit svůj důstojný život,” řekl Douhan. .

Po 12denní návštěvě Sýrie Douhan řekl, že většina syrské populace v současnosti žije pod hranicí chudoby a postrádá jídlo, vodu, elektřinu, přístřeší, palivo na vaření a topení, dopravu a zdravotnické potřeby. Mluvila o pokračujícím exodu vzdělaných a kvalifikovaných Syřanů jako o reakci na ekonomické potíže v jejich vlastní zemi.

Douhan uvedl, že většina infrastruktury byla zničena nebo poškozena a že sankce na ropu, plyn, elektřinu, obchod, stavebnictví a strojírenství snížily národní příjem, což brání hospodářské obnově a rekonstrukci.

Sankce brání přijímání plateb od bank a dodávkám od zahraničních výrobců. V nemocnicích a na klinikách je vážný nedostatek léků a lékařského vybavení. Absence systému úpravy vody v Aleppu vedla ke konci léta k vypuknutí vážné cholery a systém nelze zakoupit, nainstalovat ani udržovat kvůli současným sankcím USA proti Sýrii.

Douhan řekl: “Vyzývám k okamžitému zrušení všech jednostranných sankcí, které vážně poškozují lidská práva a brání jakémukoli úsilí o brzkou obnovu, rekonstrukci a rekonstrukci.”

Americké sankce nejsou účinné

V roce 1998 napsal Richard Haass, Economic Sanctions: Too Much of a Bad Thing. Varoval tvůrce zahraniční politiky USA, že sankce samy o sobě jsou neúčinné, když jsou cíle velké nebo je málo času. Svržení syrské vlády je velký cíl a sankce tohoto cíle nedosáhly.

Haass předpověděl, že sankce by mohly vést k ekonomickým potížím a migraci. V létě 2015 migrovalo přes Evropu asi půl milionu Syřanů jako ekonomičtí uprchlíci a byli většinou přijati Německem.

Je morálním imperativem přestat používat sankce jako nástroj zahraniční politiky, protože jsou postiženi nevinní lidé, zatímco sankce selhaly.

USA kradou syrskou ropu a nepovolují dovoz ropy

Podle vlády USA sankce vůči Sýrii „zakazují nové investice v Sýrii americkým osobám, zakazují vývoz nebo prodej služeb do Sýrie americkými osobami, zakazují dovoz ropy nebo ropných produktů syrského původu a zakazují americkým osobám angažovat se v transakcích zahrnujících syrskou ropu nebo ropné produkty.

Existuje výjimka, kterou lze získat od ministerstva obchodu k obcházení sankcí; vztahuje se však pouze na zásilky zboží na území Idlibu ovládané teroristy. Hayat Tahrir al-Sham byla odnož Al-Káidy v Sýrii a je jedinou teroristickou skupinou, která v současné době okupuje oblasti v Sýrii.

22. října médium Energy World oznámilo, že americké okupační síly propašovaly na americké základny v Iráku 92 tankerů a nákladních aut naložených syrskou ropou a pšenicí, ukradenými ze severovýchodní Sýrie. Krádež pokračuje a bude pokračovat.

USA se spojily se Syrskými demokratickými silami (SDF), kurdskou milicí, která má politické křídlo podle komunistické ideologie založené Abdullahem Öcalanem z PKK. Prezident Trump nařídil americké armádě, aby obsadila severovýchodní Sýrii, a nařídil americkým vojákům, aby ukradli syrskou ropu, aby zabránili syrskému lidu ve zbytku země připravit se o benzin a elektřinu vyrobenou z výhod vrtů.

Syrské ministerstvo ropy v srpnu uvedlo, že americké síly kradou 80 procent syrské produkce ropy a syrskému ropnému a plynárenskému průmyslu způsobují přímé i nepřímé ztráty ve výši 107,1 miliardy eur.

Jelikož vláda v Damašku již nemá ropu, kterou produkují její vrty, je nucena uchýlit se k drahým dovozům ropy, většinou z Íránu. USA pravidelně zabavují íránské tankery, jako nedávno, když americké námořnictvo vzalo jako rukojmí tanker u řeckého pobřeží na cestě do Sýrie, ale nakonec byl Řeckem propuštěn.

Nedostatek paliva

Vláda zavedla třídenní víkend pro školy a úřady a pozastavila sportovní akce, aby ušetřila palivo.

Maurice Haddad, ředitel Všeobecné společnosti pro vnitřní dopravu v Damašku, řekl listu al-Watan, že vláda zavedla přísnější kvóty na naftu, což má za následek méně denních autobusových spojů.

Zpravodajský web Athar-Press uvedl, že několik pekáren v Damašku muselo být uzavřeno kvůli nedostatku paliva.

K výrobě elektřiny v Sýrii je potřeba palivo a nedostatek domácího nebo dováženého paliva znamená, že většina domácností v Sýrii má elektřinu asi hodinu v několika intervalech za den a toto množství se každým dnem snižuje.

Výjimky ze sankcí pouze pro Idlib a Kurdy

Jediné dvě oblasti v Sýrii, které nespadají pod správu Damašku, jsou Idlib na severozápadě a kurdský region podporovaný Spojenými státy na severovýchodě. Pouze v těchto dvou oblastech jsou americké sankce osvobozeny od dodání zboží. Tyto dvě lokality však představují malý počet Syřanů ve srovnání s civilním obyvatelstvem v celé zemi a hlavními městy Damašek, Aleppo, Homs, Hama a Latakia. USA zajišťují, že lidé, kteří se postaví syrské vládě, budou i nadále odměňováni dodávkami a rekonstrukcí, zatímco miliony mírumilovných civilistů jsou udržovány v neustálém utrpení a nedostatku.

 

 

Sdílet: