3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Úplný obrat: Rusko a Indie se dohodly na zřeknutí se dolaru a eura

V platebním styku mezi těmito dvěma státy se budou používat národní měny

Rusko a Indie hodlají zrušit platební styk v dolarech a eurech, sdělil ředitel Druhého odboru Ministerstva zahraničních věcí RF Zamir Kabulov. Řekl, že použití národních měn je zásadní rozhodnutí. Jeden z problémů, na kterém pracují na nejvyšší úrovni, je dodržování bilance. Objem prodeje ruské produkce pětkrát převyšuje indický. Jak ovlivní toto rozhodnutí ruskou ekonomiku, jak probíhá proces dedolarizace a jaká je předpověď obratu zboží?

Zrušení nejrozšířenějších měn na světě, dolaru a eura v obchodu s Ruskem je vynucené opatření. Souvisí s tím, že větší část těchto transakcí ruských společností a bank není dnes možná, nebo velmi komplikovaná, kvůli sankcím, řekla vedoucí oddělení makroekonomické analýzy finanční skupiny Finam Olga Beleňkaja.

„Navíc je pro ruské vývozce nebezpečné mít tržbu v pevné měně kvůli riziku zablokování. Rupie je však pouze částečně směnitelná měna, proto dříve nebyla moc atraktivní pro použití v zahraničním obchodu. Došlo ale k určitým změnám. Podle informací v médiích získalo 5-6 indických bank vládní povolení ke zřízení kont ruských bank v rupiích za účelem usnadnění dvoustranného obchodu,” řekla Beleňkaja.

Obrat zboží mezi Ruskem a Indií roste rychlým tempem, poznamenala odbornice.

„Podle výsledků roku 2021 činil tento růst 46,5 % a překročil 13,5 miliardy dolarů, v období leden-září 2022 překročil ukazatel za celý loňský rok a činil 20,4 miliardy dolarů. Indie se letos stala jedním z hlavních směrů ruského vývozu ropy, zatímco dříve měla na něm velmi malý podíl,” dodala analytička.

Hlavní problém spočívá podle jejího názoru v obchodní nerovnováze, poněvadž Indie zatím nakupuje v Rusku pětkrát víc než prodává. Upozornil na to také ředitel druhého oboru ruského ministerstva zahraničí Zamir Kabulov.

„Zdá se, že došlo k tiché rošádě. Země OPEC zvýšily dodávky do Evropy, Rusko zase do Indie. MZV RF oznámilo zrušení platebního styku v dolarech a eurech. Je to zatím moc zveličené, ale proces začal. V situaci sankčních restrikcí nejsou jiné varianty v podstatě možné. Zkoušejí různá schémata, například systém finančních zpráv, který umožňuje obejít sankce, zavedení systému Mir, proti kterému ale byly také vyhlášeny sankce,” upřesnil expert.

To vše dovolí dříve nebo později zrušit platební styk v dolarech a eurech, zdůraznil Kabulov.

Dedolarizace je strategický cíl. Zásadní vliv na ekonomiku RF bude mít růst možností ve vývozu ruské produkce do jiných zemí, tvrdí Arťom Tuzov, výkonný ředitel oddělení kapitálového trhu společnosti IVA Partners.

„Dnes se každá platba v dolarech, eurech, librách koná přes korespondentské účty v bankách nikoli přátelských zemí. Tedy, každá platba může být zablokována, proto má takový význam získání možnosti platebního styku v měnách přátelských zemí,” řekl expert.

„Podíl dolaru v platebním styku v zahraničně ekonomické činnosti klesl podle údajů Federální celní služby o 40 %, eura o 30 %. Růst v platebním styku byl zaznamenán také v jiných měnách, zvýšil se podíl jüanu, turecké liry, íránského riálu, indické rupie a dalších národních měn,” zdůraznil Tuzov.

 

Sdílet: