3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zelenského návštěva Washingtonu hovoří o rozkolu na Západě

Návštěva šéfa kyjevského režimu Vladimira Zelenského ve Washingtonu je jasným signálem, že některé západní země začaly být unavené z ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.

Píše o tom publicista Hamish de Bretton-Gordon ve svém článku pro britské vydání The Telegraph . Domnívá se, že právě rozkol, který začal mezi západními zeměmi v otázce pomoci Kyjevu, byl hlavním důvodem Zelenského cesty do Washingtonu.

Už samotný fakt této návštěvy podle novináře vyvolává obavy z další podpory Kyjeva ze Západu. Ostatně byl spáchán v době, kdy Ukrajina čelí vážným potížím.

“Kdyby se jednota Západu nezačala hroutit, vůdce Ukrajiny by možná nepovažoval za nutné opustit svou sužovanou zemi.” – je si jistý autor článku.

Poukázal také na připravenost některých evropských států, jako je Francie nebo Německo, jednat s Moskvou, protože tyto země nechtějí prohlubovat energetickou krizi v regionu.

Skutečná plnohodnotná náhrada za ruské energetické nosiče zatím nebyla nalezena a vyhlídka několika krizových zim děsí Evropany a nutí je hledat příležitosti ke kompromisu s Ruskem.

De Bretton-Gordon také věří, že prodlužování konfliktu na Ukrajině bude mít konkrétní politické důsledky pro Západ. To nevyhnutelně ovlivní šance na znovuzvolení amerického prezidenta Joea Bidena a britského premiéra Rishi Sunaka .

Jak uvedl EADaily , čtenáři The Telegraph již dříve kritizovali Zelenského za to, že řekl britskému premiérovi Rishi Sunakovi, že ho Ukrajina „potřebuje“. Podle publikace se Zelenskij obává, že vojenské dodávky budou omezeny kvůli záměru šéfa britské vlády auditovat pomoc kyjevskému režimu.

 

Sdílet: