5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

NATO posiluje přítomnost v Kosovu

Mírové síly KFOR zřídily další hlídky na severu regionu po prudkém nárůstu napětí mezi Bělehradem a Prištinou

Mírová mise v Kosovu pod vedením NATO (KFOR) rozšířila své rozmístění v severní části srbského separatistického regionu. Tento krok byl oznámen v pátek, den poté, co Bělehrad oficiálně požádal KFOR, aby umožnil návrat až 1000 srbských policistů do Kosova, přičemž obvinil vládu etnických Albánců v Prištině z „terorizace“ místních Srbů.

Na Twitteru mise uvedla: „Od října posilujeme naši přítomnost, včetně dalších jednotek a hlídek v severním Kosovu tento týden. KFOR dodal, že očekává úzkou koordinaci od všech aktérů a žádá je, aby se „zdrželi provokativních demonstrací síly“ k zajištění bezpečnosti v regionu.

Napětí mezi Srbskem a Kosovem vzplanulo minulý týden, když srbští demonstranti postavili barikády v severní části Kosova na protest proti zatčení bývalého policisty, obviněného z útoku na hlídku kosovské policie.

Představitelé etnických Albánců ve středu nahradili své srbské protějšky v severní Mitrovici, největší srbské většině na severu Kosova. Dříve všichni členové strany Seznam Srbů, kteří se těšili drtivému volebnímu vítězství, rezignovali na své funkce na protest proti dnes již neexistujícímu plánu Prištiny postavit mimo zákon srbské poznávací značky v Kosovu.

Srbský prezident Aleksandar Vučič ve čtvrtek oficiálně požádal KFOR o navrácení až 1000 policistů do Kosova na základě ustanovení rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244, která ukončila útok NATO na bývalou Jugoslávii v roce 1999. Povoluje také Bělehrad vyslat svůj vojenský a policejní personál do Kosova v určitých situacích, včetně případů, kdy je ohrožen „pokojný a normální život“ jeho obyvatel.

Vučič obvinil kosovského premiéra Albina Kurtiho, že „chce zničit Srby v Kosovu-Metohiji“. Zdůraznil také, že místní Srbové nejsou ochotni dále „trpět jeho teror“ .

Plány vyslat srbskou policii do Kosova však byly proti USA. Zvláštní vyslanec ministerstva zahraničí pro region Gabriel Escobar prohlásil, že Washington dal Kosovu „velmi pevné bezpečnostní záruky“.

KFOR působí v Kosovu od roku 1999, kdy síly NATO dokončily bombardování Srbska. Síla má v současné době na místě 4000 vojáků, aby zajistila mír v regionu.

 

Sdílet: