24. 3. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Po útocích na ukrajinskou pravoslavnou církev moderátor Tucker Carlson přirovnává herce Zelenského k sovětskému diktátorovi Leninovi

Tito lidé začínají bojovat proti Bohu! Zahájili válku proti Bohu a nebi! Nejsou to skuteční Ukrajinci,“ odpověděl ukrajinský pravoslavný biskup.

Moderátor Fox News Tucker Carlson přirovnal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k ruskému komunistickému diktátorovi 20. století Vladimiru Leninovi po zprávách, že ukrajinská vláda zakázala odnož ukrajinské pravoslavné církve, včetně provádění vojenských náletů na kostely, kláštery a konventy.

Carlson kritizoval CNN a Los Angeles Times za předchozí srovnání Zelenského s Georgem Washingtonem a navrhl: „Ať už si někdo myslí o válce na Ukrajině cokoli, je celkem jasné, že Zelenskyj nemá žádný zájem na svobodě a demokracii. Ve skutečnosti má Zelenskyj mnohem blíže k Leninovi než George Washington. Je to diktátor. Je to nebezpečný autoritář, který použil 100 miliard dolarů amerických daňových poplatníků k vytvoření policejního státu jedné strany na Ukrajině. A to není přehánění.”

„V posledních dvou letech Zelenskyj zakázal opoziční strany. Násilně vypnul kritická média. Zatkl své politické odpůrce. Poslal vojáky do kostelů,“ pokračoval Carlson.

“Zelenského tajná policie provedla razii v klášterech po celé Ukrajině, dokonce i v ženském klášteře, a zatkla desítky kněží bez jakéhokoli ospravedlnitelného důvodu a v jasném rozporu s ukrajinskou ústavou, na které už nezáleží.”

“A ve světle toho Bidenova administrativa neřekla nic.” Ani jediné slovo. Místo toho nadále naléhá na Zelenského, aby dostal více peněz z daní. Zelenskyj se tedy samozřejmě stal mnohem odvážnějším. Proč by neměl?“ zeptal se moderátor Fox News.

“Minulý týden oznámil svůj plán zakázat celé náboženství, Ukrajinskou pravoslavnou církev, a zabavit její majetek za to, že nebyla dostatečně loajální k jeho režimu,” řekl.

2. prosince agentura Reuters informovala o dekretu vydaném Zelenským, který naznačoval, že kyjevská vláda vypracuje zákon „na zákaz církví spojených s Ruskem“.

Bezpečnostní služba (SBU) již „prohledala nejméně pět farností patřících do pobočky ukrajinské pravoslavné církve, která byla až do května podřízena ruské pravoslavné církvi“.

Nejen, že tato větev již nebyla kanonicky spojena s církevními úřady v Rusku, ale odsoudila Rusko za invazi na Ukrajinu, přestože ruští pravoslavní vůdci podporovali „zvláštní vojenskou operaci své země“.

“Svobodná země nezakazuje velké náboženství jen proto, že plně nevyhovuje politickému programu těch, kteří jsou u moci,” řekl Carlson. „Ale Zelenskyj to dělá a jeho kabinet nyní zvažuje, jak potrestat křesťany za praktikování jejich zakázaného starověkého náboženství na Ukrajině. Cituji: “Na každého křesťana přistiženého při nepovoleném uctívání budou uvaleny osobní ekonomické a omezující sankce.”

„Ukrajinská pravoslavná církev je nyní stará více než tisíc let. S plnou podporou administrativy Joea Bidena a amerického Kongresu se Zelenskyj rozhodl je zakázat,“ uvedl populární televizní moderátor.

Poté ukázal klip pravoslavného biskupa, který na tyto nájezdy reagoval a kázal: „Bratři a sestry, tito lidé začínají bojovat proti Bohu! Zahájili válku proti Bohu a nebi! Nejsou to skuteční Ukrajinci!“

Jiný biskup, kterého agentura Reuters označila za metropolitu Klimenta, uvedl, že jeho organizace „vždy jednala v rámci ukrajinského práva“, a proto „ukrajinský stát nemá žádný právní základ pro nátlak nebo utlačování našich věřících“.

Dále bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv nazval kyjevské úřady „satanisty“, kteří se „stali otevřenými nepřáteli Krista a pravoslavné víry“ a radil, že „celý křesťanský svět by s nimi měl tak zacházet“.

Carlson pokračoval ve svém napomenutí slovy: „Nesmíte posílat vojáky do kostelů. Nesmíte zatknout desítky kněží za to, že se vám odmítli poklonit. Nemáte právo zakazovat celá náboženství.

„Neexistuje pro to absolutně žádné ospravedlnění. Ukrajinská pravoslavná církev není ruská, je ukrajinská. Nemá žádnou spojitost s Putinovou vládou. Dokonce oficiálně odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. Opět neexistuje žádné ospravedlnění pro zničení a zákaz této církve. A přesto mnozí prominentní příznivci Zelenského na Západě mlčeli a měli by to vědět lépe,“ řekl moderátor Fox News.

Zdůraznil také nestydaté pokrytectví většiny vyznávajících křesťanských zákonodárců v americkém Kongresu při podpoře Zelenského rétorikou, která potvrzuje potřebu podporovat ukrajinskou „svobodu“ „bez ohledu na to, kolik křesťanů Zelenskyj zatkl, bez ohledu na to, kolik chrámů zabavil“.

„Skutečnost je taková, že Ukrajinci nemohou slyšet média kritizující Zelenského vládu, protože byla zakázána. Nemůžete hrát hudbu ruských zpěváků. Ne, toto není Afghánistán ovládaný Talibanem. To je v ‚demokracii‘ Ukrajiny, kterou podporujeme,“ řekl. „Nemůžete volit opoziční stranu, protože všechny byly zavřeny. A nyní jsou jejich kostely napadeny a jejich kněží zatýkáni“.

„Skutečnost, že naši lídři tomu říkají ‚svoboda‘, vypovídá hodně o tom, co zde plánují,“ uzavřel Carlson.

ZDROJ

 

Sdílet: