28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Navzdory zákazům – Německo a EU nadále nakupují ruský LNG

Navzdory prohlášením o odmítnutí ruského plynu Německo a další evropské země nadále aktivně nakupují ruský LNG, píše ZDF s odkazem na údaje Kielského institutu pro světovou ekonomiku. Odborníci poznamenávají, že nákupy ruského LNG ve srovnání s rokem 2021 dokonce vzrostly.

Německá vláda oficiálně oznámila, že hodlá opustit ruský plyn, píše ZDF. Navzdory tomu ruský LNG nadále vstupuje na německý trh, uvádí publikace s odkazem na výpočty Kielského institutu pro světovou ekonomiku (IfW). Podle viceprezidenta Institutu Stefana Kootse se LNG z Ruska zjevně dostává do Belgie, odkud je pak transportován do Německa.

Koots poznamenal, že v konečných statistikách je tento plyn připisován Belgii, ačkoli Německo jej ve skutečnosti používá. Objemy dodávek jsou přitom malé: asi 5 miliard metrů krychlových ročně, což je asi 5 % celkové německé poptávky po plynu.

Celková dodávka ruského LNG do Evropy přitom dosáhla rekordních úrovní, píše ZDF. V porovnání s rokem 2021 nakoupily EU a Spojené království o pětinu více ruského LNG. Je třeba poznamenat, že celkový podíl LNG z Ruska na evropské spotřebě je 13 %: hlavními odběrateli jsou Francie, Belgie a Nizozemsko.

Podle ZDF se v Německu letos v zimě neočekává žádný nedostatek plynu, podle výzkumu IfW. Odborníci ústavu zároveň podotýkají, že situace může být velmi napjatá: navíc bude možné vyhnout se nedostatku, pokud se plyn ušetří o 20 %.

 

Sdílet: