5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nigerijský prezident varuje, že zbraně darované Ukrajině používají teroristé v Africe

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari varoval, že některé zbraně, které západní země dodaly Ukrajině, si začínají razit cestu do Afriky.

V rozhovoru s hlavami sousedních států sdružených v Komisi pro povodí Čadského jezera varoval: „Situace v Sahelu a zuřící válka na Ukrajině slouží jako hlavní zdroje zbraní a bojovníků, které posilují řady teroristů v regionu.“

Dále dodal, že podstatná část zbraní a munice pořízených pro vedení války v Libyi si nadále nachází cestu do oblasti Čadského jezera a jiných částí Sahelu. Zbraně používané ve válce na Ukrajině začínají rovněž pronikat do regionu.

Tento nezákonný pohyb zbraní do oblasti ohrožuje kolektivní mír a bezpečnost v regionu.

Oblast jezera Čad je sociálně a ekonomicky integrovaná oblast ve střední a západní Africe zahrnující Nigérii, Niger, Čad a Kamerun. Oblast v současnosti zažívá nárůst extremistického násilí a přístup k těmto zbraním situaci jen zhoršuje.

Buhari také využil příležitosti a povzbudil své partnery, aby zvýšili vzájemnou bezpečnostní spolupráci při řešení problému pašování zbraní.

Řekl, že Nigérie zintenzivní svou vojenskou koordinaci ve válce, kterou země vedou proti teroristům ISIS a Boko Haram – něco, co bude mnohem náročnější, neboť získávají zbraně určené pro Ukrajinu.

Globální obavy z možného odklonu zbraní

Minulý měsíc policie ve Finsku varovala, že některé zbraně odeslané na Ukrajinu již skončily v nesprávných rukou.

Šéf úřadu pro vyšetřování organizovaného zločinu finské policie Christer Ahlgren uvedl, že zbraně, které byly původně odeslány na Ukrajinu, jako jsou pistole, bojové drony, granáty a útočné pušky, byly nalezeny ve více evropských zemích.

Dodal, že tři z největších motorkářských gangů na světě reaktivovaly své pašerácké trasy zbraní směřujících na Ukrajinu.

Dále řekl:  „Už léta varujeme před růstem organizovaného zločinu a pouličních zločineckých gangů, ale nebyli jsme vyslechnuti.“

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu rovněž varoval, že zbraně, které Ukrajině daroval Západ, se dostaly na černý trh a šíří se do světa přes západní Asii.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že rakety Stinger a Javelin dodávané západními zeměmi se prodávají na černém trhu a vynořují se na povrch v místech jako Kosovo a Albánie.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mária Zacharová uvedla:

„Vojenské zásilky NATO končí v rukou teroristů, extremistů a zločineckých skupin na Blízkém východě, ve střední Africe a jihovýchodní Asii.“

V červenci Europol uvedl, že spolupracuje s Ukrajinou na snížení nebezpečí obchodování se zbraněmi, přičemž poznamenal, že ve válečných zónách existuje hrozba, že se střelné zbraně dostanou do nesprávných rukou.

„Pokud jde o válku na Ukrajině, Europol varoval, že šíření střelných zbraní a výbušnin na Ukrajině by mohlo vést k nárůstu toku střelných zbraní a munice do EU prostřednictvím zavedených pašeráckých tras nebo online platforem. Tato hrozba může být ještě vyšší, když konflikt skončí,“ uvedli v prohlášení.

Závěr

Představitelé USA tvrdí, že si jsou jisti, že zbraně, jako špičkové rakety a odpalovací zařízení darované Ukrajině, se dostaly do předních frontových linií.

Experti však říkají, že sledování všech lehkých zbraní je téměř nemožné. Přestože byl oznámen plán USA na zabránění odklonu zbraní z ukrajinské fronty, mnozí zákonodárci požadovali přísnější dohled.

Autor: Cassie B., Zdroj: naturalnews.com

 

Sdílet: