21. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kill by Drone: Lovte nepřátele v městské bitvě

Pro technokrata je efektivita jako kočičí štípačka pro kočku – neodolatelná, i když jde o vytváření automatických zabíječů. Proč si vůbec špinit ruce? A pokud uděláte chybu a zabijete nesprávnou osobu, můžete to prostě odmítnout jako náhodné vedlejší poškození nebo přátelskou palbu. Tyto závody ve zbrojení již nelze zastavit. ⁃ Editor TN

Nový dron od izraelské společnosti Elbit Systems, nazvaný Lanius, spojuje řadu technologií, které staví společnost do popředí toho, jak drony transformují válku.

Zprávy o dronu zároveň vyvolávají otázky, jak tato technologie může učinit válku kontroverznější, pokud v ní hrají větší roli „roboti“.

Vzhledem k tomu, že armády a obranné společnosti investují do nových technologií, které umožňují boj na dálku – aniž by vojáci interagovali například s civilisty –, zdá se, že jde o více „robotických válek“.

Společnost Elbit Systems uvedla, že Lanius je „součástí robotického a autonomního bojového řešení Legion-X“. Elbit je jednou ze tří největších izraelských obranných společností a je v čele obranné technologie.

Web společnosti uvádí, že dron je „vysoce ovladatelná a všestranná dronová munice určená pro operace na krátké vzdálenosti v městském prostředí“.

Dron dokáže prohledávat a mapovat budovy, létá úzkými chodbami a dveřmi. To znamená, že může pomoci uživateli najít, detekovat, klasifikovat a synchronizovat „body zájmu“ pro možné hrozby s řešeními Legion-X od Elbit Systems. Lanius, který je schopen nést smrtící nebo nesmrtící náklad, je schopen provádět širokou škálu profilů speciálních sil, armády, vymáhání práva a HLS.“

Malý dron má zajímavý vzhled, který ho odlišuje od ostatních malých dronů kvadrokoptér. I když používá malé rotory, má také velkou hlavu podobnou broukovi nabitou optikou, která mu pravděpodobně pomáhá lépe „vidět“ a pomáhá při misích, které zahrnují mapování uvnitř budov.

Kvadrokoptérové ​​bezpilotní letouny byly vyvinuty pro komerční využití, ale armáda tyto malé „taktické“ bezpilotní letouny rychle upravila pro použití s ​​vojáky v terénu.

Malé drony obvykle nemají velký dosah a nelze je používat po dlouhou dobu. Pokud je armáda používá, musí být odolné a schopné provozu v horkých i studených podmínkách, na rozdíl od jejich komerčních bratranců, kteří se mohou v poušti snadno přehřát.

Poté, co vojenské a obranné společnosti vyřešily problém, že tyto drony lze snadno poškodit, kupř. B. když se rotory zachytí ve větvích stromů, vyvstala otázka, jak mohou mise nejen přežít, ale také dělat to, co od nich vojáci očekávají.

LANIUS má jak sledovací, tak „útočné“ schopnosti, další doplňkovou schopnost, kterou moderní drony vyžadují.

Když byly komerční drony používané pro natáčení svateb a podobně přizpůsobeny pro vojenské použití, myšlenka byla, že by mohly být použity pro účely sledování. To znamená, že vojáci přikrčení za zdí, místo aby se vystavili nepřátelské palbě, mohou vyslat malý dron, aby viděli, co se v oblasti děje.

Začleněním nových technologií a umělé inteligence do softwaru dronu může pomoci identifikovat cíle nebo body zájmu. Například dron dokáže vojákovi říct, jestli vidí nepřítele s bazukou nebo muže, který mu utírá střechu. Může pomoci klasifikovat cíle.

Co když má dron schopnost neutralizovat cíl? Zde přišla na řadu myšlenka vybavit drony útočnými funkcemi.

Původně se tento typ dronů jmenoval jinak, jako například „poflakující se munice“ a jejich hlavním rysem bylo, že měly vestavěnou hlavici. Díky tomu byly postradatelné, takže buď musely být použity pro vysoce hodnotné cíle, jako je radarová zařízení, nebo musely být levné a postradatelné.

Kombinace různých funkcí v lehkém dronu, jako je Lanius, se zdá být zásadním faktorem, pokud jde o to, dát vojákům nástroje, které potřebují na moderním bojišti.

To znamená, že voják nemusí nutně riskovat svůj život a pomáhá to snížit vedlejší škody, což znamená, že se vojáci nezapojují do přestřelek ve městech, kde se mohou civilisté dostat do palebné linie. Používání dronů prý snižuje tření a ztráty na životech.

Web společnosti Elbit uvádí, že nový dron je vybaven „man-in-the-loop“, což znamená, že člověk podepíše provoz dronu. Web dále uvádí, že dron je vysoce ovladatelný, způsobuje „malé vedlejší škody“ a je velmi rychlý. Má palubní počítač, který podporuje „pokročilé algoritmy AI pro předcházení kolizím, mapování a klasifikaci“.

Video představující dron ukazuje jeho použití v městském prostředí: když jsou vojáci zapojeni do přestřelky, Lanius je vyslán na pomoc. Video ukazuje jakousi dronovou „mateřskou loď“, která dokáže vyslat několik Laniusů. Drony pak bzučí kolem jako roj včel, identifikují nepřátelské cíle a pomáhají zaseknutým vojákům sesadit nepřítele.

Drony jsou stále populárnější ze stejného důvodu jako tanky, letadla a další systémy. Dron jako platforma umožňuje armádě provádět různé mise a zároveň chránit vojáky. Pokud bezpilotní prostředek dokáže detekovat výbušná zařízení, vojáci nebudou šlapat na miny; pokud dron dokáže prozkoumat podezřelý předmět, lidé nemusí být vystaveni nebezpečí.

Zároveň panují obavy, že drony umožní ozbrojeným silám provádět operace na dálku. To by mohla být dobrá věc, protože to znamená, že méně vojáků přichází do kontaktu s civilisty nebo se zapojuje do přestřelek v městských oblastech. Kritici vidí další problém, který spočívá v tom, že „roboti“ mohou být schopni identifikovat cíle a uživatelé mohou cíle zneškodnit stisknutím tlačítka, čímž se válka stane něčím více podobným videohře.

Někteří se obávají, že to snižuje odpovědnost ozbrojených sil nebo by mohlo vést k chybám. Na druhou stranu, když země jako Rusko nebo Írán používají kamikadze drony, mají tendenci je záměrně mířit na civilní cíle, jako to minulý týden udělal Írán proti komerčnímu tankeru. V nesprávných rukou proto mohou drony vést k hrozným následkům.

V loňském roce byl turecký dron údajně zapojen do útoku v Libyi, při kterém se dron rozhodl zaútočit sám. Zprávy za tímto příběhem nechávají mnoho otázek nezodpovězených a je nepravděpodobné, že by dron skutečně „autonomně“ plnil svou misi a také provedl útok bez osoby „ve smyčce“. Zprávy přesto vyvolaly otázky, zda jsou drony před svými operátory.

ZDROJ

 

Sdílet: