4. 12. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ahmed Adel: Pokusy Západu o izolaci Ruska na summitu G20 selhaly

Ve dnech 15. – 16. listopadu se v Indonésii konal summit G20 a na rozdíl od západních pokusů bylo Rusko aktivním a vítaným účastníkem. V předvečer summitu Spojené státy vyzvaly k izolaci Ruska, ale to, co se stalo na Bali, nesplnilo očekávání Washingtonu – ruská delegace v čele s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem přes veškerou snahu a pokusy neselhala.

Zkušeného ruského ministra zahraničí spíše na indonéském prázdninovém ostrově vítaly červené koberce a čestná stráž na ranveji. Dokonce se pro něj předvedl tradiční tanec. Tímto způsobem Lavrovova recepce dala jasně najevo, že ruská delegace je na G20 vítána. Nutno podotknout, že ani americký prezident Joe Biden nebyl vítán stejně jako Lavrov.

Přesto byl učiněn pokus očernit Lavrovovu misi na Bali, přičemž AP nepravdivě tvrdila, že nejvyšší ruský diplomat byl hospitalizován. Tato zpráva se pak rozšířila ve všech západních médiích, což dokazuje, že západní média chtějí jen využít jakékoli situace k šíření nepravdivých informací proti Rusku.

Přes veškerou snahu západních politiků a médií se na významných mezinárodních akcích nepodařilo prezentovat Rusko jako nežádoucí stát. Západ by sice preferoval, aby se Rusko aktivně neúčastnilo utváření světových záležitostí, včetně G20, ale není důvod, proč by se Moskva měla z takových formátů stahovat.

Kancléř Olaf Scholz musel na summitu G20 na Bali přiznat, že se mu nepodařilo izolovat Rusko. V otázce Ukrajiny musel připustit, že „na toto téma existují různé názory“. V G20 je několik zemí, které odmítají odsoudit ruskou speciální vojenskou operaci na Ukrajině, a Scholz musel přiznat, že je velmi důležité udržovat otevřenou komunikaci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na okraj summitu Lavrov uspořádal četná pracovní setkání s kolegy z jiných zemí, čímž jasně ukázal potřebu dialogu s Ruskem. Ruský ministr zahraničí se setkal s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a čínským ministrem zahraničí Wang Yi. Wang Yi ve svých rozhovorech s Lavrovem zdůraznil, že pokusy o izolaci Ruska jsou nepřijatelné, a odsoudil represivní opatření Západu vůči Moskvě.

Kromě toho se Lavrov setkal se svým tureckým protějškem Mevlut Cavusoglu na východoasijském summitu, který se konal před summitem G20, a vedl bilaterální jednání s ministry zahraničí Vietnamu, Indonésie, Laosu a Kambodže.

Neúspěch Západu vůči Rusku na summitu G20 se odráží ve společném prohlášení zúčastněných hlav států a vlád.

„Byly různé názory a různá hodnocení situace a sankcí. Uvědomujeme si, že G20 není fórem pro řešení bezpečnostních problémů, ale uznáváme, že bezpečnostní otázky mohou mít významný dopad na globální ekonomiku,“ stojí ve společném prohlášení G20 o ruské vojenské operaci na Ukrajině.

Tato formulace jasně ukazuje, že ne všichni členové G20 odsuzují Rusko za jeho vojenskou operaci na Ukrajině. Společné prohlášení také ukazuje, že bojovný Západ musel přistoupit na kompromis, přestože jeho vlastní zájmy nebyly chráněny.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov také zdůraznil, že takový výsledek ve společném prohlášení je velkou zásluhou jak ruských diplomatů, tak Indonésie, která je hostitelem G20, a také Indie, další země, která bude G20 předsedat. a další partnerské země.

Je tedy nepopiratelné, že pokus o izolaci Ruska na G20 selhal.

Ruská delegace byla místo toho, aby se jí vyhýbali, laskavě přivítána. Několik zemí také vyjádřilo ochotu spolupracovat. Stejně důležité je, že ve společném prohlášení G20 nebylo žádné odsouzení Ruska, protože ne všechny země kladou válku na Ukrajině na přední místo svého programu jako západní země.

V minulosti mohl Washington pomocí hrozeb diktovat zemím, jaké postoje mají v určitých otázkách zaujmout. Nyní se situace změnila a na rozdíl od přání Západu je Rusko příliš důležité pro světovou ekonomiku a politický systém, takže není možné zemi izolovat.

ZDROJ

 

Sdílet: