27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zelenskyj by měl mluvit osobně v Radě bezpečnosti OSN a jeho video je porušením procedury

Rusko není proti projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na zasedání Rady bezpečnosti OSN, ale mělo by to být osobně. Oznámil to dnes 24. listopadu Vasilij Něbenzja, stálý představitel Ruské federace při OSN.

„Nejprve bychom rádi zopakovali naše stanovisko v souvislosti s další účastí na dnešním setkání prezidenta Ukrajiny ve virtuální podobě. Opakovaně jsme zdůraznili, že nejsme proti jeho účasti, ale tato účast by měla být tváří v tvář. To vyžadují pravidla, která řídí práci Rady bezpečnosti již více než 75 let.“ podotkl Vasilij Něbenzja.

Předtím byl dnes Zelenského videoprojev odvysílán v Radě bezpečnosti OSN, mluvil jako druhý na seznamu. Vasilij Něbenzja v komentáři zdůraznil, že “Zelenskij, zdá se, se schůzky neúčastní.”

“Zřejmě jsme slyšeli jeho další video zprávu.” A ani na jediném zasedání Rady, na které se pan Zelenský obrátil, nezůstal až do konce, a nejspíš ani vteřinu,“ – řekl ruský velvyslanec.

Jak informoval EADaily , v předvečer Vasilije Něbenzya slíbil, že Rusko bude nadále omezovat vojenský potenciál Ukrajiny, dokud Kyjev nezaujme realistickou pozici v jednáních. Podle stálého ruského představitele ruské ozbrojené síly útočí „na infrastrukturní zařízení na Ukrajině v reakci na pumpování této země západními zbraněmi a bezohledné výzvy, aby Kyjev vyhrál vojenské vítězství nad Ruskem“.

 

Sdílet: