27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V USA prozradili, co přivede NATO k přímé účasti v konfliktu na Ukrajině

Dodávky amerických systémů PVO Patriot do Polska mohou být v rozporu s pozicí NATO nezapojovat se do konfliktu na Ukrajině, píše novinář Andrew Higgins v článku pro The New York Times.

Pozorovatel tvrdí, že po incidentu v Polsku navrhlo Německo Varšavě poslat americké střely Patriot pro ochranu hranice před jakýmikoli potenciálními útoky, je ale nebezpečí toho, že tento systém může zachytit rakety ve vzdušném prostoru Ukrajiny, což může znamenat účast NATO v konfliktu.

„Stále ještě existuje pravděpodobnost toho, že střely Patriot budou létat ve vzdušném prostoru Ukrajiny, a podkopá to přístup NATO k válce podle zásady „ruce pryč“, a také pevný závazek aliance podporovat Ukrajinu zbraněmi a vyhýbat se za každou cenu účasti uvnitř země, které by mohla Moskva využít jako záminky pro eskalaci,“ cituje autor slova generálního ředitele polské výzkumné skupiny Strategy&Future Jacka Bartosiaka.

Podle článku se aliance navzdory pokusům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o přímé zapojení NATO do konfliktu snaží udělat vše pro to, aby zabránila eskalaci konfliktu a zajistila pouze bezpečnost na hranicích zemí Severoatlantické smlouvy.

V příspěvku se rovněž uvádí, že střely nebudou zasahovat ruská letadla na Ukrajině, bude ale odpáleny, dostanou-li se stíhačky do polského vzdušného prostoru.

 

Sdílet: