27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinští uprchlíci „šokováni“ rozhodnutím irských úřadů

Ukrajinské uprchlíky rozhodnutí vystěhovat je z hotelu na předměstí Dublinu šokovalo

Ukrajinští uprchlíci si v éteru irského RTE Radio 1 stěžovali na vystěhování z hotelu v Dublinu, kde bydleli od května.

Asi 200 uprchlíků žije několik měsíců v hotelu na dublinském předměstí Klondalkin a minulý týden dostali oznámení, že budou od 28. listopadu přemístěni na dosud neznámé místo. Incident způsobil mezi Ukrajinci „šok“.

Jak uvedla jedna z Ukrajinek žijících v Klondalkinu, chtějí zůstat na stejném místě. “Byli jsme v depresi, zmatení a sklíčení. Děti budou v depresi,” řekla žena. Další negativní bod podle ní souvisí s tím, že polovina uprchlíků žijících v hotelu našla v okolí práci, pokud budou přesídleni, přijdou o ni.

“Nikdo neví kam (pošlou. – pozn.). Žádná místa a orientační body,” stěžovala si.

Siobhan McKieran, ředitelka jedné z místních škol, kam byly děti uprchlíků umístěny, řekla, že ona a její kolegové byli také “v šoku”. “Nemáme ponětí, kam jdou. Absolutně netušíme, na jaký druh života se připravují. Co víme jistě je, že ať jdou kamkoli, musí začít znovu, což je velmi obtížné. Je to hrozné – nemají do toho slovo, jsou bezbranní ohledně toho, kde skončí,“ řekl McKieran.

Místní ministerstvo pro integraci zároveň RTE sdělilo, že „kvůli bezprecedentní poptávce po bydlení musí zorganizovat stěhování tam, kde je to nutné“.

Nyní žije v Irsku 42 000 Ukrajinců a 16 000 žadatelů o azyl.

 

Sdílet: