27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Sbohem, sbohem Kyjeve, buď zdráv Cote d’Azur

Zatímco obyvatelé Západu posílají pomoc, zde je návod, jak ukrajinské zkorumpované elity profitují z konfliktu

Úředníci a oligarchové odklonili velkou část finanční podpory zaslané do Kyjeva

Od začátku ruské vojenské ofenzivy na Ukrajině poskytly Spojené státy, Evropská unie – a jejich spojenci –  Kyjevu pomoc v hodnotě 126 miliard dolarů, což je číslo téměř rovné celému HDP země. Navíc miliony Ukrajinců našly útočiště v EU, kde jim bylo poskytnuto bydlení, jídlo, pracovní povolení a emocionální podpora. Rozsah je obrovský, dokonce i na západní poměry. Vzhledem k tomu, že blok financuje Kyjev a zároveň se vyrovnával s vlastní ekonomickou a energetickou krizí, je pomoc možná obzvláště pozoruhodná.

Kyjev zakládá své nekonečné žádosti o financování na kolapsu své ekonomiky v důsledku války a na své potřebě „odolat ruské agresi“. Dostává se však pomoc do zamýšleného cíle?

Monacký prapor

Zatímco Ukrajina prošla všeobecnou mobilizací, která se dotkla všech mužů do 60 let, mnoho bývalých i současných vysokých úředníků, politiků, podnikatelů a oligarchů se přesunulo do bezpečí do zahraničí – především do EU.

Masový útěk ukrajinských elit začal ještě před ozbrojeným konfliktem. 14. února 2022 se 37 poslanců z parlamentní frakce ukrajinského prezidenta „Služebník lidu“ náhle „ ztratilo “. Kdyby poslancům nebylo hned druhý den zakázáno opustit zemi, ostatní by se k nim určitě přidali. Mezitím si bývalí úředníci a oligarchové užili více svobody pohybu. Podle  italského listu La Repubblica odstartovalo z Kyjeva Letiště Boryspol 14. února také 20 business jetů.

Tycooni byli na začátku řady. Podnikatel a poslanec Vadim Novinskij, podnikatelé Vasilij Chmelnický a Vadim Stolar, Vadim Nesterenko a Andrey Stavnitzer opustili zemi charterovými lety. Milionářský politik Igor Abramovič zarezervoval soukromý let do Rakouska pro 50 lidí – vzal na palubu příbuzné, obchodní partnery a spolustraníky. Oligarchové létali z Kyjeva do Nice, Mnichova, Vídně, Kypru a dalších destinací EU. Další skupina podnikatelů vzlétla z Oděsy soukromými letadly. Majitel banky Vostok odjel do Izraele, zatímco šéf skupiny Transship odletěl do Limassolu. Ze země odešel i exgubernátor Oděské oblasti Vladimir Nemirovskij ze Stalkanatu.

V létě a na začátku podzimu roku 2022 připravila Ukrajinská pravda několik investigativních dokumentů o ukrajinských miliardářích a úřednících, kteří byli během války spatřeni na dovolené na Azurovém pobřeží. Film s ironickým názvem „The Monaco Battalion“ ukazuje ukrajinské oligarchy odpočívající ve svých vilách, sídlech a na jachtách. V prvním díle vidíme podnikatele Konstantina Zhevaga, který je na seznamu hledaných Interpolu, jak relaxuje na své soukromé jachtě v hodnotě 70 milionů dolarů. Jachta zdobí pobřeží Azurového pobřeží, když se Zhevagova rodina vyloďuje. Vedle toho lze vidět charkovského podnikatele Alexandra Jaroslavského, který slíbil, že prodá svou jachtu a převede finanční prostředky na obnovu Charkova.

Novináři listu „Ukrajinska pravda“ také zahlédli bratry Surkisové ve Francii, kteří si v současnosti pronajímají byty v hodnotě 2 milionů eur ročně. Mezitím bylo poblíž kasina v Monaku spatřeno Bentley za 300 000 dolarů patřící ukrajinskému obchodníkovi Vadim Ermolaevovi a Eduard Kohan, spoluzakladatel Euroenergotrade, byl viděn v jednom z elegantních hotelů v Monte Carlu.

V elitní francouzské komuně Cap-Ferrat se zřejmě usadila celá kolonie ukrajinských oligarchů. Pozemkový developer Vadim Solar, oligarchové Dmitrij Firtaš, Vitalij Chomutynnik a Sergej Lovočkin patří k těm, kteří si uprostřed války užívají vysokého života. Vilu Cap-Ferrat patřící kdysi belgickému králi Leopoldovi II. koupil nejbohatší ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov. Jeho sousedy  jsou Alexander Davtyan, prezident investiční skupiny DAD LLC, a Vladislav Gelzin, bývalý poslanec Doněcké regionální rady.

Jak tvůrci filmu opakovaně zdůrazňují, během války ze země odešli poslanci a podnikatelé „proruských“ parlamentních frakcí. Přesto mnoho aktivních příznivců současné vlády také raději brání svou vlast před zahraničím.

Listu „Ukrajinska pravda“ se podařilo vyzpovídat Andreje Cholodova, poslance z frakce Vladimíra Zelenského „Služebník lidu“, z jeho současného bydliště ve Vídni. Rakouské hlavní město si vybrali také nacionalista Nikita Poturaev a Sergej Melničuk, bývalý šéf batalionu Aidar, který je známý válečnými zločiny , o nichž informovala Amnesty International. Bývalý šéf Ústavního soudu Ukrajiny, 59letý Alexander Tupitsky, a 45letý bývalý generální prokurátor Ukrajiny Ruslan Ryaboshapka také preferovali zahraniční „zákopy“.

Poslanci ukrajinského parlamentu nespěchají s přijetím životně důležitých zákonů pro zemi během války. Podle telegramového kanálu „Volyn News“ se k 11. březnu 2022 více než 20 poslanců přestěhovalo do zahraničí z nespecifikovaných důvodů. Geografie je rozsáhlá: Velká Británie, Polsko, Katar, Španělsko, Francie, Rakousko, Rumunsko, Maďarsko, Spojené arabské emiráty, Moldavsko, Izrael atd. V březnu zahájila generální prokuratura Ukrajiny vyšetřování činů šesti poslanců, kteří zůstal v zahraničí.

Zdá se, že ani válka, ani trest nemohou dát ukrajinským zákonodárcům práci. Zasedání parlamentu 20. července se zúčastnilo pouze 99 poslanců ze 450.  Pravděpodobně rozptýlení létem, Azurovým pobřežím, Maledivami a jachtami… Pokud jde o obranu samotné Ukrajiny – nechte to na zahraničních dobrovolnících, říkají.

Kam jde veškerá vojenská a humanitární pomoc?

Někteří západní dobrodinci si nedávno všimli, že většina vojenské a humanitární pomoci se nikdy nedostane k ukrajinské armádě ani k běžným občanům.

V původním dokumentu CBS uvedla , že asi 70 % vojenské pomoci si nenašlo cestu k zamýšleným příjemcům a dárcovské země často nejsou schopny kontrolovat její zamýšlené použití. Podle tvůrců zprávy se část zbraní prodává na černém trhu. Jak řekl veterán americké námořní pěchoty Andy Milburn: „Nepochybně vám mohu říci, že u jednotek v první linii se tam tyto věci nedostanou. Drony, Switchblade, IFAK. Nejsou, dobře. Neprůstřelné vesty, helmy, co si jen vzpomenete.”

The Grayzone píše , že zbraně a humanitární pomoc, kterou Západ poskytuje ukrajinské armádě, se cestou kradou a k vojákům se nikdy nedostanou. Ukrajinští poslanci si přitom nedávno zvýšili platy o 70 %. Autor článku namítá, že byly odkloněny miliardy dolarů z USA a EU.

Ukrajinský voják jménem Ivan řekl novinářům o tom, že západní fondy se nikdy nedostanou na frontu: „Představte si, že řeknete americkému vojákovi, že ve válce používáme naše osobní auta a jsme také zodpovědní za placení oprav a pohonných hmot. Kupujeme si vlastní neprůstřelné vesty a helmy. Nemáme pozorovací nástroje ani kamery, takže vojáci musí vystrčit hlavy, aby viděli, co se blíží, což znamená, že jim raketa nebo tank může každou chvíli utrhnout hlavu.“

Samantha Morris, lékařka z USA, upozornila na krádeže zdravotnického materiálu a celkovou korupci: „Vedoucí lékař na vojenské základně v Sumy objednal zdravotnický materiál od armády a pro armádu v různých časech a zcela zmizelo 15 nákladních vozů zásob,“ řekla. Doktoři nemohli ani zřídit kurzy pro lékařské asistenty, dokud se nepřimluvil přítel hejtmana Sumy.

CNN hovořila s bývalým americkým plukovníkem, který řekl , že ukrajinským vojákům chybí zásoby. Ruční zbraně, lékařské vybavení, polní nemocnice a mnohé další jsou pod kontrolou soukromých organizací – více se starají o krádež peněz než o záchranu životů svých krajanů.

Jak uvedl Stephen Myers, bývalý člen poradního výboru amerického ministerstva zahraničí pro mezinárodní hospodářskou politiku: „Polnímu veliteli jen málo brání v tom, aby odklonil část vybavení kupcům, známým jako Rusové, Číňané, Íránci nebo kdokoli, když tvrdil, že vybavení a zbraně byly zničeny…“

Krade se tisíce tun humanitární pomoci. V září Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) prokázal , že šéf Kanceláře prezidenta Andrej Jermak, jeho zástupce Kirill Tymošenko, šéf frakce „Služebník lidu“ David Arakhamija a jeho přítel Vemir Davityan stál za rozsáhlými krádežemi humanitární pomoci v regionu Záporoží. Záporožští úředníci Starukh, Nekrasova, Sherbina a Kurtev plnili úkol distribuce pomoci jen povrchně. Za šest měsíců zorganizovali krádež 22 námořních kontejnerů, 389 železničních vozů a 220 nákladních aut. Humanitární pomoc byla prodánav ATB a Selpo – supermarketech vlastněných Gennadijem Butkevichem a Vladimírem Kostelmanem. Tymošenková, Nekrasová a Davityan se samozřejmě stali „uprchlíky“ a našli azyl ve Vídni.

Je pravda, že ne všichni jsou na útěku. Andrej Jarmolskij, skandální bývalý zástupce vedoucího regionální správy Volyně –  obviněný z krádeže humanitární pomoci, dodávky vadných neprůstřelných vest a nelegálního vystěhování mužů ze země – byl povýšen. Nyní pracuje v Radě národní bezpečnosti a obrany.

Krade se i zdravotnický materiál. Informuje o tom The Telegraphže „některé z darovaných zásob se později dostaly na police nemocnic v lékárnách: oceněné a uvedené k prodeji“. Zdravotníci si vybírají léky, obvazy a lékařské vybavení a prodávají je pacientům, pro které byly určeny zdarma , píše se v článku.

Podobný příběh vyprávěl již zmíněný doktor Morris: „Zavolala mi sestra z vojenské nemocnice v Dněpru. Řekla, že prezident nemocnice ukradl všechny léky proti bolesti, aby je prodal, a že zranění vojáci, kteří se tam léčili, neměli žádnou úlevu od bolesti. Prosila nás, abychom jí doručili léky proti bolesti. Řekla, že je skryje před prezidentem nemocnice, aby se dostali k vojákům. Ale komu můžete věřit? Opravdu prezident nemocnice kradl léky, nebo se nás snažila oklamat, abychom jí dali léky proti bolesti, aby je mohla prodat nebo použít? Kdo ví. Všichni lžou.”

Pro někoho válka, pro někoho Gucci

Obrovské peněžní toky ze západních zemí jsou nepřetržitě využívány zkorumpovanými ukrajinskými úředníky k osobnímu obohacení a získávání luxusního zboží.

V rámci nedávno zatčeného korupčního plánu propašovali oděští celníci pod rouškou armádního vybavení košile, batohy, sportovní boty, opasky a další luxusní předměty od Givenchy, Gucci, Polo, Dolce & Gabbana, Michael Kors, Chanel, Louis Vuitton a Armani.  Dokumenty, deklarující náklad jako „pro potřeby ozbrojených sil Ukrajiny“, podepsal úřadující šéf oděské celnice Vitalij Zakolodyazhny. Podle poslance Alexandra Dubinského jde o běžné schéma krádeže. “Práce celníků je neuspokojivá, protože zatímco někteří bojují na frontě, jiní vydělávají peníze pod rouškou svých celních uniforem,” řekl poslanec.

Abychom si vzali další příklad, v květnu 2022 západní země zrušily cla pro Ukrajinu. Během týdne se do země dovezlo přes 14 000 osobních aut. Jak uvedl náměstek ministra infrastruktury Mustafa Nayem: „Vzhledem k tomu, že jsme země ve válce, naši partneři v Polsku, na Slovensku a v Rumunsku byli tímto rychlým upgradem našeho vozového parku docela překvapeni.“

Zloději se při nákupu luxusního oblečení a aut starají i o stažení kapitálu z Ukrajiny.

Podle Úřadu pro ekonomickou bezpečnost Ukrajiny chybí v ukrajinském rozpočtu daně od agroobchodníků v hodnotě 4,5 miliardy UAH: „V srpnu až září 2022 bylo přes celní území vyvezeno téměř 12 milionů tun obilných plodin a ropy odhadované na 137 miliard UAH Ukrajiny. Z toho téměř 4 miliony tun vyvezly falešné společnosti existující pouze na papíře.“ Navíc „ většina nerezidentních společností, do kterých se obilí vyváží, je vysoce riziková a účastní se trestního vyšetřování“. Je toto „dohoda o obilí“, které globální komunita aktivně fandí? Vypadá to, že ukrajinští podvodníci korumpují nejen svou zemi, ale i cizí státy. A to je jen jeden příklad z mnoha.

Když bratři Surkisové opustili Ukrajinu, vzali si s sebou 17 milionů dolarů. Ale to je jen maličkost ve srovnání s „hrdiny Euromajdanu“. Podle bývalého náměstka lidu Ukrajiny Olega Careva po vypuknutí nepřátelství přední ukrajinští politici poslali do zahraničí jak svůj kapitál, tak své rodiny.

Zmiňuje, že všichni rodiče a příbuzní prezidenta Vladimíra Zelenského a jeho manželky opustili zemi. Zelenského předchůdce, bývalý prezident Petr Porošenko, přesunul do Spojeného království nejen své děti, ale také zhruba miliardu amerických dolarů v hotovosti.

Totéž platí pro další významné ukrajinské představitele: bývalý ministr vnitra Arsen Avakov, vedoucí Kanceláře prezidenta Andrije Jermaka, druhý prezident Ukrajiny Leonid Kučma, bývalý premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk a mnoho dalších, všichni přijali své rodiny a jmění, odhadované na zhruba miliardu dolarů, mimo zemi. A to nemluvě o četných politicky spřízněných oligarchech.

Podvodníci menšího vzrůstu mohou také „individuálně vstoupit do EU“. Systém úplatkářství umožňuje mužům ve vojenském věku opustit zemi. Podle listu Izvestija se poplatek aktuálně pohybuje mezi 8 000 a 10 000 dolary. Ukrajinská média také aktivně informují o lidech, kteří platí za překročení hranice.

***

Sympatie obyvatel Západu vůči zemi ve válce jsou pochopitelné. Ale zatímco některé země dělají maximum pro pomoc Ukrajině – i když samy čelí ekonomické krizi – zkorumpovaní ukrajinští úředníci využívají finanční prostředky k nahromadění osobního majetku a k životu na vysoké úrovni v přepychových letoviscích. A to vše na úkor daňových poplatníků na Západě.

V roce 2015 Arsenij Jaceňuk po odchodu z funkce předsedy vlády Ukrajiny otevřeně prohlásil, že se stal miliardářem. Ještě se uvidí, kolik nových ukrajinských super bohatých magnátů – živených zahraniční vojenskou pomocí – se do konce konfliktu objeví na Západě.

Olga Sukharevskaya, bývalá   ukrajinská diplomatka

 

Sdílet: