27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Lukašenko: V případě útoku, Rusko a já odpovíme tak, že se nejen Evropa zachvěje

Při útoku na Bělorusko odpoví Minsk společně s Moskvou tak, že se zachvěje nejen Evropa. Oznámil to 23. listopadu na okraj summitu CSTO Alexandr Lukašenko.

“Pokud na nás náhle někdo zaútočí, nedovedete si představit, jak můžeme reagovat… Nebudeme zde diskutovat o problému špinavé, čisté atomové bomby… Odpovíme tak, aby se nejen Evropa třásla.” – řekl.

Na tento útok podle něj zareaguje nejen Bělorusko, ale také Rusko – v této otázce existuje řada dohod.

“Toto je naše společné seskupení ozbrojených sil,” dodal běloruský vůdce.

Lukašenko navíc domněnky objevující se v amerických médiích, že běloruská armáda brzy vstoupí na Ukrajinu, označil za úplný nesmysl a zdůraznil, že pokud se Bělorusko „zaplete do tohoto konfliktu s lidskou silou“, situaci to jen zhorší.

“Toto není role Běloruska v tomto konfliktu,” řekl.

Připomeňme, že oficiální Minsk vždy zdůrazňoval svou mírumilovnost a zároveň všechny varoval před svou připraveností odolat jakékoli vnější agresi. V souvislosti s budováním vojenského potenciálu NATO a také situací na Ukrajině oznámil 10. října Alexandr Lukašenko, že se dohodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na vyslání spojenecké skupiny vojsk. Do Běloruska má dorazit asi 9000 ruských vojáků, těžkých obrněných vozidel a letadel, aby hlídkovali na hranicích.

 

Sdílet: