27. 11. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Lukašenko: Pokud Ukrajina nebude vyjednávat, hrozí jí zničení

K ukončení konfliktu na Ukrajině je potřeba jednání, jinak hrozí úplné zničení země. Na okraj summitu CSTO v Jerevanu to 23. listopadu prohlásil běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

„Všechno je v rukou Ukrajiny. Ne proto, že bych chtěl toto téma podstrčit Zelenskému nebo Ukrajině. Všechno je nyní skutečně v rukou Ukrajiny, “ řekl s odkazem na diskusi na summitu o možnosti uzavření mírové smlouvy s Ukrajinou.

Na summitu to podle něj zaznělo mimochodem, protože situace na Ukrajině tam nebyla hlavním tématem. Lukašenko je zároveň přesvědčen, že pokud Kyjev nechce, aby lidé umírali, a to v obrovském množství, pak je třeba konflikt zastavit.

„Je to těžké, těžké, těžké, ale je nutné, aby se vzpamatovali, pokud to chtějí. Musíme to zastavit, musíme to zastavit. Protože další bude úplné zničení Ukrajiny. To není to, co Putin  kdysi dávno před operací řekl, že by to hrozilo ztrátou ukrajinské státnosti. To bude zničení Ukrajiny. Musí přestat.” zdůraznil běloruský vůdce.

Alexander Lukašenko je zároveň přesvědčen, že časem se vztahy mezi národy definitivně obnoví, jak se to stalo nejednou v historii, a to i po mnoha letech těžkých konfliktů, včetně období po druhé světové válce.

„Jak jsme bojovali proti nacistickému Německu? Zemřelo 30 milionů. Kdo si to dnes pamatuje? V Bělorusku a Rusku trochu, a je to? To znamená, že rány se zahojily. Připraveni nejen mluvit – spolupracovat, být přáteli. Tak tady. Dostaneme se přes to, vše napravíme. Pravděpodobně budeme schopni, i nyní, naše generace, ukrajinskému lidu vysvětlit, co se stalo… Proto ať to hodíte kamkoli, všude jsou mírová jednání. Mír, mír a zase mír, — zdůraznil běloruský prezident.

Připomeňme, že Rusko od 24. února vede na Ukrajině speciální vojenskou operaci. Moskva opakovaně nabízela Kyjevu, aby si sedl k jednacímu stolu, ale pod tlakem západních zemí je Zelenskij nakonec odmítl. Bělorusko není oficiálně zapojeno do konfliktu a je pro organizaci mírového procesu urovnání.

 

Sdílet: