26. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kosovo a Srbsko dosáhly dohody

Srbsko a samozvané Kosovo dosáhly dohody v otázce poznávacích značek a zabránění eskalace, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

“Máme dohodu! Jsem velmi potěšen, že mohu oznámit, že hlavní vyjednavači z Kosova a Srbska se s pomocí EU dohodli na opatřeních, která zabrání další eskalaci a plně se soustředí na návrh na normalizaci jejich vztahů. napsal Borrell na Twitteru.

Srbsko podle něj souhlasilo s tím, že přestane vydávat poznávací značky se jmény kosovských měst, a Kosovo slíbilo, že nebude podnikat další kroky související s přeregistrováním vozidel.

Borrell dodal, že v příštích dnech vyzve strany k projednání dalších kroků.

Kosovské albánské úřady požadovaly, aby místní Srbové přeregistrovali všechna auta s SPZ vydanými Bělehradem s písmeny „KM“ na SPZ s kosovskými symboly a nápisem „RKS“, a od 21. listopadu plánovaly udělovat pokuty ve výši 150 eur. porušovatelé.

V září loňského roku úřady samozvaného Kosova zakázaly vstup se srbskými čísly a na sever oblasti rozmístily speciální jednotku ministerstva vnitra ROSU. V reakci na to místní Srbové zablokovali silnici stavebními zařízeními ve směru ke kontrolním stanovištím Yarine a Brňák a blokádu zadrželi, přestože se je snažili rozehnat. Ze strany středního Srbska měli na dálnici službu vojenští pracovníci v obrněných vozidlech, kolem oblasti létaly vrtulníky a stíhačky. Poté bylo v jednání se zprostředkováním západních zemí dosaženo dočasného řešení: nalepení symbolů na SPZ na vjezdu a výjezdu z Kosova a Metohije do středního Srbska.

 

Sdílet: